Wojna na Ukrainie. Kanclerz Niemiec: zamykamy wszystkie banki rosyjskie

Świat
Wojna na Ukrainie. Kanclerz Niemiec: zamykamy wszystkie banki rosyjskie
PAP/EPA/Hannibal Hanschke / POOL

- Wczoraj zdecydowaliśmy o tym, że dostarczymy broń do Ukrainy. Na agresję Putina jest tylko jedna odpowiedź. Drugie nasze zadanie to odsunięcie Putina od kontynuowania tej wojny. Chcemy podjąć kroki karne wobec Putina i jego ludzi. Chcemy zająć majątki wszystkich oligarchów, zamykamy wszystkie banki rosyjskie i zamykamy im system SWIFT - mówił w Bundestagu kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Niemcy podjęły decyzję o odcięciu rosyjskich banków od systemu SWIFT. Kanclerz Olaf Scholz poinformował, że ma to dotyczyć wszystkich banków. Rząd w Berlinie ma zamiar zablokować także dostęp do majątków rosyjskim oligarchom.

 

- Zamykamy wszystkie banki rosyjskie i wyłączamy ich z systemu SWIFT - powiedział kanclerz Olaf Scholz.

 
 

Szef rządu podkreślił, że sankcje i utrudnienia muszą jednak dotknąć osób odpowiedzialnych, a nie całego narodu rosyjskiego.

 

- Przygotowujemy dalsze sankcje, które będą jeszcze ostrzejsze. Wybieramy drogę, która uderzy w odpowiedzialnych. To Putin jest winny za wojnę, nie naród rosyjski. Mówimy wyraźnie. Ta wojna, to wojna Putina. Po II wojnie światowej mieliśmy bardzo dobre stosunki pokojowe z narodem rosyjskim i bardzo ważne dla nas, aby tak zostało - powiedział kanclerz Olaf Scholz.

 

- Pytanie brzmi, czy będziemy mieli tyle siły i mocy, aby pokazać Putinowi, gdzie jest granica. To wymaga od nas dużego poświęcenia. Będziemy walczyć o naszą wolność, demokrację i dobrobyt - powiedział.

Scholz: świat nie będzie już taki sam

- Potworne zdjęcia, jakie dostajemy z Kijowa pokazują nam brak skrupułów Putina. Świat nie będzie już taki sam - powiedział polityk. - Widzimy ból ludzi na Ukrainie, mamy zmianę epoki - dodał. 

 

- Tylko włączając hamulec bezpieczeństwa możemy zatrzymać ten potworny bieg zdarzeń. To wstyd dla nas, że coś takiego ma miejsce - powiedział Scholz. 

 
- Napaść na Ukrainę tworzy nową epokę. Sami obywatele bronią ukraińskich miast. Walczą o wartości, które są nam wspólne. Jako demokraci i Europejczycy jesteśmy po właściwej stronie historii - powiedział Scholz. - Ta zmiana epoki dotyczy całej Europy. Być może jest to moment na wzmocnienie stosunków w Unii Europejskiej. Pytaniem nie jest teraz co my powinniśmy zrobić, ale co jest najlepsze dla całej Unii Europejskiej - mówił kanclerz Niemiec.
 

Niemcy zwiększają wydatki na armię

Scholz ogłosił także, że Niemcy zwiększają wydatki na armię. Wydadzą 100 miliardów euro na działania związane z bezpieczeństwem kraju. Jak powiedział Scholz, robią to "by być wiarygodnym partnerem".

 

- Musimy utrzymać niezależność energetyczną kraju - dodał. Powiedział też, że wojna Putina przyczyniła się do wyższych cen energii. 

 

- Jesteśmy za pokojem w Europie, nigdy nie zgodzimy się na agresję. Będziemy się starać rozwiązać ten konflikt tak, by w Europie nadal panował pokój. Nie jesteśmy w tym sami, mamy partnerów w Europie - powiedział niemiecki polityk w Bundestagu.

prz / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie