Wojna Rosja-Ukraina. Spotkanie Morawieckiego z Scholzem. Niemcy wyślą broń na Ukrainę.

Polska
Wojna Rosja-Ukraina. Spotkanie Morawieckiego z Scholzem. Niemcy wyślą broń na Ukrainę.
PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Rząd niemiecki dzisiaj żadnej deklaracji nie złożył - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller po spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Te słowa odnoszą się do pakietu ostrzejszych sankcji na Rosję, jaki zaproponował premier. Nieco później pojawił się komunikat kanclerza Scholza, informujący, że Niemcy jednak wyślą broń na Ukrainę.

Efektem rosyjskiej agresji na Ukrainę powinny być kolejne sankcje: m.in. szybkie odcięcie Rosji od systemu SWIFT, zamknięcie gazociągów Nord Stream1 i Nord Stream 2, odcięcie Rosji od wszystkich innych systemów finansowych i bankowych, zamknięcie możliwości dostaw gazu, ropy oraz węgla z terenu Rosji do Europy - wymieniał rzecznik rządu Piotr Müller, podkreślał na briefingu w Warszawie, że dla UE "dzisiaj jest test", a efektem rosyjskiej agresji na Ukrainę powinno być przyjęcie kolejnych sankcji.

 

- Kanclerz Niemiec niestety nie odpowiedział, czy zgadza się na ten pakiet sankcji. Właściwie do żadnego elementu się nie odniósł, powiedział jedynie, że wszelkie niezbędne sankcje trzeba przyjąć - przekazał rzecznik rządu.

 

Dodał, że te wszystkie sankcje powinny być przyjęte możliwie szybko. - Przed nami czas decyzji. Jutro również, jak poinformował kanclerz Niemiec, odbywa się posiedzenie Bundestagu. Szanowni państwo, członkowie Bundestagu, jutro od waszej decyzji między innymi zależy to czy europejskie wartości przełożą się na europejskie konkrety, czy faktycznie Niemcy zdecydują o tym, żeby pomóc Ukrainie, żeby UE nałożyła sankcje również właśnie w tak szerokim zakresie, o który apelujemy - mówił Müller.

 

Kilkadziesiąt minut po konferencji pojawił się komunikat kanclerza Scholza, informujący, że Niemcy jednak wyślą broń na Ukrainę i będzie to 500 rakietowych systemów przeciwlotniczych Stinger i 1000 sztuk broni przeciwpancernej.

 

 

Później pojawił się komunikat niemieckiego ministerstwa obrony dotyczący tego, że Berlin wyśle na Ukrainę 400 ręcznych granatników, ale za pośrednictwem Holandii.

Poza Niemcami wszystkie kraje za odcięciem Rosji od systemu SWIFT 

- Wszystkie inne kraje z tego, co wiem, deklarują wprost, że są za tymi sankcjami, jeżeli chodzi o SWIFT. Mam nadzieję, że lada moment usłyszymy tą deklaracje również ze strony Niemców - mówił podczas sobotniej konferencji rzecznik rządu Piotr Müller.

 

Dodał, że w rządzie niemieckim nie ma jednomyślności w tym obszarze. - Rząd niemiecki dzisiaj żadnej deklaracji nie złożył - powiedział rzecznik rządu.

 

Podkreślił, że decyzje dotyczące sankcji w Unii Europejskiej podejmuje się jednomyślnie. - To jest największa trudność w tej sytuacji - ocenił.

Polska chce Ukrainy w UE

- W czasie spotkania z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem premier polskiego rządu Mateusz Morawiecki złożył deklarację, że Polska będzie popierała szybkie uzyskanie przez Ukrainę statusu kandydata do Unii Europejskiej - powiedział Müller. Jak zaznaczył, "to jest ważny sygnał geopolityczny również wobec Rosji, że UE jest po stronie Ukrainy".

 

Müller powiedział, że "ważnym sygnałem wobec Rosji byłaby również decyzja UE ws. wyłączenia wydatków na obronności z reguł budżetowych Unii Europejskiej tak, aby państwa UE mogły w dalszym, większym zakresie niż dotychczas finansować systemy obronne; tak, aby w najbliższym czasie UE przygotowała się do potencjalnego ataku Rosji również na państwa bałtyckie czy Polskę".

 

Według niego "scenariusz, który wydawał się kilka lat temu nierealny, czyli atak na Ukrainę - dzisiaj się realizuje". - W związku z tym, UE musi być gotowa również do tego, że w przyszłości Rosja podejmie daje idące działania - wyjaśnił rzecznik polskiego rządu.

 

Poinformował, że premier Morawiecki jest w codziennym, stałym kontakcie z premierem Ukrainy. Zaznaczył, że "codziennie wymieniają informacje na temat sytuacji, która ma miejsce w poszczególnych częściach Ukrainy".

 

- W ostatnich godzinach premier rozmawiał z wieloma przywódcami europejskimi m.in. o kwestiach związanych z zamknięciem przestrzeni lotniczej nad UE. To jest jeden z naszych postulatów w ramach ogólnych sankcji UE. Natomiast tą decyzję podjęliśmy sami. Namówiliśmy także część kraju europejskich, żeby te same decyzje podjęły. Wiemy, że część krajów już się na to zdecydowała - powiedział Müller.

 

- W tej sprawie premier rozmawiał z prezydentem Rumunii, premierem Finlandii i Szwecji. Były również rozmowy z kanclerz Austrii, przewodniczącą Komisji Europejskiej i przewodniczącym Rady Europejskiej - poinformował.

 

Podkreślił, że "dziś jest czas wyboru wartości i ich rzeczywistej realizacji. Od naszej wspólnej decyzji - wszystkich krajów UE - zależy, czy rzeczywiście je zrealizujemy".

 

Müller wspomniał, że potrzebna jest także pomoc Ukrainie w postaci dostaw humanitarnych, dostaw uzbrojenia. "O tym też premier Morawiecki rozmawiał z kanclerzem Scholzem" - poinformował rzecznik polskiego rządu.

"Nie ma czasu na zabetonowany egoizm"

- Rosja chce zniszczyć nasz świat taki, jaki znamy. Teraz musimy działać, nie ma ani chwili do stracenia. Ukraińcy bronią się z każdą godziną, każdym dniem i każdą chwilą bardzo twardo, ale muszą bronić się wobec przeważających sił wroga - mówił przed spotkaniem z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem premier Mateusz Morawiecki.

 

Szef rządu zwrócił uwagę, że Rosja nie tylko napadła na Ukrainę i nie tylko chce pozbawić jej suwerenności. - Nie tylko zabija cywilów, zabija dzieci, kobiety, żołnierzy, mężczyzn. Ale Rosja chce naruszyć cały porządek pokoju, który został ustalony po II wojnie światowej - podkreślał premier.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Szwedzkie media: Polska i kraje bałtyckie miały rację co do Rosji

 

Zaznaczył, że choć "Rosja ma dużo silniejszą armię, Ukraińcy bronią się do ostatniej kropli krwi". - Dzisiaj nie ma czasu na zabetonowany egoizm, jaki widzimy w niektórych krajach egoizm, także tutaj w Niemczech. Właśnie po to przyjechałem do kanclerza Scholza żeby wstrząsnąć sumieniem Niemiec. Żeby zdecydowali się w końcu na sankcje, które wpłyną na decyzję Putina - mówił premier. 

"Ukraińcy walczą także za nas, byśmy nie byli następni"

- "Przestań atakować Ukrainę, przestań mordować ludzi" - to musi być wiadomość, która popłynie do Rosji z Berlina - podkreślał Mateusz Morawiecki. Odnosząc się do sprzętu, jaki Niemcy wysłały na Ukrainę, zaznaczył, że "5 tys. hełmów to chyba jakiś żart". 

 

Premier Mateusz Morawiecki w Berlinie apelował, że trzeba zamknąć Nord Stream 1 i 2. Wypowiadał się również na temat rosyjskich surowców i odcięciu Rosji od systemu SWIFT.

 

ZOBACZ: Kijów. Ukrainka: przed wybuchem chowamy się w wannie, robimy koktajle Mołotowa

 

- Musimy zamknąć też Nord Stream1 i 2, ostatecznie uniezależnić się od surowców rosyjskich, odciąć rosyjskie instytucje finansowe od finasowania na rynkach kapitałowych, konfiskować majątki oligarchów, zamknąć SWIFT dla Rosji.

 

Polityk nawoływał do działania. - Wszystkie sankcje wobec Rosji powinny być na stole, w sercu Niemiec chcę o tym rozmawiać z kanclerzem Scholzem.

 

- Nie ma chwili do stracenia. Musi być realna pomoc dla Ukrainy. Ukraińcy walczą także za nas, byśmy nie byli następni - podkreślał premier Morawiecki. 

 

Według premiera argumentów w tej sprawie "jest wiele i o nich będziemy rozmawiali". "Wszyscy odpowiadamy za wiarygodność Unii Europejskiej, która jest nie tylko wspólnotą ekonomiczną, ale także wspólnotą wartości. Wszyscy odpowiadamy przed trybunałem historii za naszą odpowiedź na to co się dzieje obecnie w Europie" - zaznaczył.

"Atak na jakikolwiek europejski kraj musi się spotkać z radykalną odpowiedzią"

W ocenie szefa polskiego rządu, Unia Europejska nie może być w najmniejszym stopniu "żyrantem działań jakiegokolwiek terrorysty, choćby stał on na czele dużego państwa". Stwierdził, że zbrojny atak na jakikolwiek europejski kraj musi się spotkać z radykalną odpowiedzią. "Tym bardziej, jeśli agresor nie rozumie innego języka" - wskazał premier Mateusz Morawiecki.

 

 

 

kmd/nb/ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie