Niemcy za "częściowym" wyłączeniem Rosji ze SWIFT. "Potrzeba funkcjonalnego ograniczenia"

Świat
Niemcy za "częściowym" wyłączeniem Rosji ze SWIFT. "Potrzeba funkcjonalnego ograniczenia"
PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Annalena Baerbock, szefowa niemieckiego MSZ

"Ciężko pracujemy nad tym, jak ograniczyć dodatkowe szkody, wynikające z odłączenia (Rosji) od SWIFT, tak aby trafiło ono we właściwe osoby. Potrzebujemy celowego i funkcjonalnego ograniczenia SWIFT" – przekazało na Twitterze niemieckie MSZ, cytując szefową resortu Annalenę Baerbock i wicekanclerza Roberta Habecka.

"Po bezwstydnym ataku Rosji, Ukraina musi być w stanie się bronić. Ma niezbywalne prawo do samoobrony. Dlatego niemiecki rząd wspiera Ukrainę w wyposażaniu jej w pilnie potrzebny materiał" – oznajmili Baerbock i Habeck.

 

Unijne źródło przekazało PAP, że Niemcy proponują "częściowe" wyłączenie Rosji ze SWIFT. "Nie wiadomo, jak takie częściowe wyłączenie miałoby wygląda" - przekazał rozmówca.

W niedzielę dyskusja ws. wyłączenia Rosji z systemu SWIFT

Dyskusja na ten temat z pewnością odbędzie się niedzielę na posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych UE w formie wideokonferencji, które zwołano w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Tematem sesji mają być kolejne sankcje wobec Rosji.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Szpital na Krymie obłożony. Kostnice zapełnione

 

Dotychczas Niemcy były jednym państwem UE, które blokowało propozycję odłączenia Rosji od międzynarodowego systemu bankowego SWIFT. - Wcześniej wątpliwości zgłaszały Węgry, Włochy, Cypr i Austria. Nie był to jednak sprzeciw. Proces się jeszcze nie rozpoczął, jednak pojawił się optymizm, że Niemcy nie będą dalej blokowały tej kwestii – poinformowało PAP unijne źródło.

 

Decyzja o ewentualnym usunięciu Rosji ze SWIFT wymagać będzie decyzji ambasadorów państw członkowskich UE, a potem ministrów na poziomie Rady.

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie