Atak Rosji na Ukrainę. 27 krajów uzgodniło przekazanie pomocy wojskowej Ukrainie

Świat
Atak Rosji na Ukrainę. 27 krajów uzgodniło przekazanie pomocy wojskowej Ukrainie
PAP/EPA/MIKHAIL PALINCHAK
Para z Kijowa wstąpiła do oddziału wojska ukraińskiego i uśmiecha się po tym, jak wręczono im broń

27 państw, w tym Wielka Brytania, inne kraje europejskie i USA, zgodziło się przekazać Ukrainie więcej broni, środków medycznych i innej pomocy wojskowej, aby wspomóc ją w walce z rosyjską inwazją - podała w sobotę rano stacja Sky News.

Według Sky News, brytyjski minister obrony Ben Wallace zorganizował w piątek wieczorem wirtualną konferencję państw-darczyńców w sprawie pomocy wojskowej dla Ukrainy i każdy z uczestniczących w niej krajów zgodził się wnieść swój wkład. Miały się one zadeklarować do przekazania zarówno pomocy śmiercionośnej, takiej jak amunicja, broń przeciwpancerna i przeciwlotnicza, oraz pomocy nieśmiercionośnej, jak środki medyczne.

Przekazanie pomocy jest możliwe natychmiast

Uczestnicy konferencji uważają, że możliwe jest przekazanie tej pomocy nawet teraz, gdy niemal na całym terytorium Ukrainy toczą się walki z siłami rosyjskimi.

 

Sky News nie podaje listy krajów deklarujących przekazanie pomocy, ale zaznacza, że są wśród nich takie, które wcześniej były przeciwne wysyłaniu broni na Ukrainę, ale zdecydowały się to zrobić po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz inwazji. Ponadto wśród 27 krajów mają być się takie, które nie należą do NATO. 

kmd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie