Wojna na Ukrainie. Tomasz Grodzki: udostępniam swoje biuro dla uchodźców z Ukrainy

Polska
Wojna na Ukrainie. Tomasz Grodzki: udostępniam swoje biuro dla uchodźców z Ukrainy
PAP/Marcin Obara

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował, on i poseł KO Sławomir Nitras udostępniają swe wspólne biuro w Szczecinie dla uchodźców z Ukrainy. Zaznaczył, że Ukraińcy oczekują konkretnych działań i sankcji wobec Rosji, w tym ws. systemu SWIFT. Podkreślał też, by "nie dać się złapać na lep prorosyjskiej propagandy".

- Wiele osób do nas przyjedzie. Z posłem Sławomirem Nitrasem, z którym mamy wspólne biuro, zdecydowaliśmy się oddać je na potrzeby uchodźców. Jako ludzie jesteśmy gotowi pomagać temu uciemiężonemu narodowi najbardziej jak potrafimy - powiedział Grodzki w piątek dziennikarzom.

 

Zaznaczył, że z jego ostatniej wizyty na Ukrainie wynika, iż "Ukraińcy są wdzięczni za wyrazy solidarności i wsparcia, ale mają trochę przesyt tego, oczekują konkretnych działań".

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Lubelskie. Punkty medyczne przy granicy udzielają pomocy uchodźcom z Ukrainy

 

- Oczekiwaliby szybkiego wdrożenia sankcji, w tym wyłączenia Rosjanom tego systemu SWIFT i konkretnych działań, które skłoniłyby agresora do przemyślenia swoich ruchów - podkreślał.

 

Przyznał, że decyzja w sprawie systemu SWIFT jeszcze nie zapadła, "ale być może nastąpi". - Byłoby to celowe, bo jak pokazuje przykład Iranu, to była najdotkliwsza sankcja dla tego kraju, która skłoniła go do zmiany polityki - powiedział Grodzki.

"NATO jest silniejszym układem wojskowym niż cała potęga zbrojna Rosji"

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication – Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) to założone w 1973 r. międzynarodowe stowarzyszenie instytucji finansowych z siedzibą w Belgii. Jednocześnie SWIFT jest też nazwą międzynarodowego systemu działającego w niemalże wszystkich krajach, za pośrednictwem którego instytucje finansowe z całego świata mogą wymieniać informacje. W praktyce jest to globalny systemem płatności międzybankowych pozwalający na wykonywanie transferów finansowych na całym świecie

 

Grodzki pytany, czy coś dziś grozi Polsce podkreślił, że "Polska jest członkiem NATO i UE". "Jestem przekonany, że NATO jest silniejszym układem wojskowym niż cała potęga zbrojna Rosji. Dzisiaj minister spraw zagranicznych Francji powiedział, żeby Putin pamiętał, że NATO też ma broń jądrową" - powiedział Grodzki.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Michał Dworczyk: każdy, kto ucieka przed wojną, zostanie w Polsce przyjęty

 

Zaznaczył zarazem, że najbardziej niepokoją go "natomiast głosy agentów, śpiochów czy pożytecznych idiotów, którym ciągle się wydaje, że nic złego się nie dzieje lub sieją panikę, która powoduje tankowanie na stacjach benzynowych". Podkreślił, że "ludzie powinni zachować zdrowy rozsądek i nie dać się złapać na lep prorosyjskiej propagandy".

 

Marszałek zapewnił też, że gdyby była potrzeba, Senat jest gotowy do pracy. "Jeżeli trzeba będzie się zebrać dzień po Sejmie, zbierzemy się dzień po Sejmie" - zapowiedział.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie