Wojna na Ukrainie. Prywatne samoloty oligarchów z Rosji nie wlecą do Wielkiej Brytanii

Świat
Wojna na Ukrainie. Prywatne samoloty oligarchów z Rosji nie wlecą do Wielkiej Brytanii
Pixabay.com/ValiGreceanu
"Działania Rosji są bezprawne" - napisał brytyjski minister transportu Grant Shapps na Twitterze.

Brytyjski minister transportu Grant Shapps poinformował w piątek wieczorem, że prywatne odrzutowce rosyjskich oligarchów nie mogą korzystać z przestrzeni powietrznej oraz lotnisk Wielkiej Brytanii. Wcześniej ogłoszono zakaz obejmujący samoloty wszystkich rosyjskich linii lotniczych.

"Działania (prezydenta Rosji Władimira) Putina są bezprawne i nikt, kto czerpie korzyści z rosyjskiej agresji na Ukrainę, nie jest tu mile widziany - poinformował Grant Shapps na Twitterze.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Blinken oburzony taktyką Rosji prowadzącą do ofiar wśród cywilów

 

"Zaostrzyłem zakaz w Wielkiej Brytanii, aby żaden rosyjski prywatny odrzutowiec nie mógł latać w brytyjskiej przestrzeni powietrznej ani wylądować - ze skutkiem natychmiastowym" - dodał minister transportu.

 

 

W czwartek w ramach ogłoszonego przez premiera Borisa Johnsona pakietu sankcji na Rosję za jej inwazję na Ukrainę w trybie natychmiastowym zakazano korzystania z brytyjskiej przestrzeni powietrznej oraz lotnisk wszystkim rosyjskim liniom lotniczym.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Prezydent Duda: prezydent Zełenski powiedział, że może więcej się nie spotkamy

 

Sankcje te objęły także narodowego rosyjskiego przewoźnika Aerofłot.

 

Wieczorem w piątek swoją przestrzeń powietrzną dla wszystkich rosyjskich samolotów zamknęła Bułgaria - poinformowało radio publiczne. Od północy 26 lutego maszyny te mają zakaz lądowania, startowania i przelotów przez bułgarską przestrzeń powietrzną. Zakaz dotyczy również lotów nad terytorialnymi wodami Bułgarii.

hlk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie