Francja. W rozmowie telefonicznej prezydent Macron zażądał od Putina zaprzestania ataku na Ukrainę

Świat
Francja. W rozmowie telefonicznej prezydent Macron zażądał od Putina zaprzestania ataku na Ukrainę
PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL

Prezydent Francji Emmanuel Macron po rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim zadzwonił w czwartek wieczorem do prezydenta Rosji Władimira Putina i zażądał natychmiastowego przerwania rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformował Pałac Elizejski.

Jak dodano w komunikacie swoimi działaniami Rosja naraża się na "rozległe sankcje".

 

Z kolei Kreml poinformował, że w "poważnej i szczerej" rozmowie przeprowadzonej z inicjatywy francuskiego prezydenta na temat operacji wojskowej na Ukrainie, rosyjski prezydent "przedstawił szczegółowe wyjaśnienie powodów i okoliczności jej podjęcia".

 

Według oświadczenia Kremla obydwaj prezydenci uzgodnili, że pozostaną w kontakcie.

Rosja zaatakowała Ukrainę

Macron rozmawiał poprzednio z Putinem w niedzielę. Rosyjski prezydent uprzedził wtedy francuskiego przywódcę, że ma zamiar podpisać dekret o uznaniu niepodległości tzw. republik ludowych, powołanych przez prorosyjskich separatystów w ukraińskim Donbasie.

 

Rozpoczęta w czwartek rosyjska inwazja na Ukrainę została potępiona przez większość wspólnoty międzynarodowej i doprowadziła do nałożenia sankcji na Rosję. Według oficjalnych źródeł pierwszego dnia ataku zginęło 57 Ukraińców, a 169 odniosło obrażenia.

kmd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie