Alert RCB dla Polaków na Ukrainie. Ostrzeżenie przed wojną. "Rekomendujemy opuszczenie kraju"

Polska
Alert RCB dla Polaków na Ukrainie. Ostrzeżenie przed wojną. "Rekomendujemy opuszczenie kraju"
PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Polski rząd alarmuje: ze względu na działania wojenne prowadzone na terenie Ukrainy, należy natychmiast opuścić ten kraj

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alert obywatelom Polski przebywającym na Ukrainie. Przestrzegło przed "działaniami zbrojnymi" w tym kraju. "Rekomendujemy natychmiastowe opuszczenie Ukrainy" - dodano w komunikacie RCB.

RCB zaapelowało do Polaków przebywających na Ukrainie, aby śledzili informacje podawane przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 

Ewakuacja z Ukrainy. Jak przygotować się do wyjazdu z kraju

Polski resort zalecił osobom przebywającym na Ukrainie, aby "bezwzględnie" zarejestrowali się w systemie Odyseusz. Przed wyjazdem z tego kraju obywatele RP powinni również m.in. przygotować i trzymać przy sobie dokumenty swoje i rodziny, posiadać gotówkę, zabezpieczyć prowiant na drogę, jak i naładować telefon oraz power banki.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Pociąg sanitarny zabierze rannych do szpitali w Polsce

 

MSZ zaleciło również zapisanie w smartfonie najważniejszych kontaktów, a dodatkowo wypisanie ich na kartce. Jak przypomniało, cennymi numerami telefonów są również te alarmowe oraz łączące z konsulatami na Ukrainie.

 

Zdaniem resortu, warto też ściągnąć na telefon komórkowy mapę Ukrainy, by móc korzystać z niej w trybie offline. "Jeśli podróżujesz własnym autem, zatankuje je do pełna i uzupełniaj zapasy paliwa na trasie w miarę możliwości" - dodano.

Samoloty nie latają z Ukrainy

PLL LOT zawiesiły wszystkie połączenia z naszego kraju do Ukrainy; chodzi o rejsy do Kijowa, Lwowa i Odessy. Przyczyną jest zamknięcie ukraińskiej przestrzeni powietrznej przez tamtejsze władze. Loty tranzytowe skierowano na alternatywne trasy.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Andrzej Duda: gwałt na suwerennym i niepodległym państwie

 

Informacji o wstrzymaniu kursowania na Ukrainę nie przekazało PKP Intercity. Ten kolejowy przewoźnik, we współpracy z Kolejami Ukraińskimi, obsługuje trasy Warszawa-Kijów oraz Przemyśl - Lwów / Kijów / Odessa.

 

Jeżdżą także prywatne autobusy na trasie Polska-Ukraina, a także te, których trasa kończy się i rozpoczyna przy przejściu granicznym w Medyce.

wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie