USA. Trump: Putin wykonał genialny ruch z uznaniem "republik" w Donbasie

Świat
USA. Trump: Putin wykonał genialny ruch z uznaniem "republik" w Donbasie
Wikimedia Commons/The White House
Były prezydent USA Donald Trump

Decyzja rosyjskiego prezydenta Władimira Putina o uznaniu "niepodległości" parapaństw w Donbasie była "genialna", a Putin jest "bardzo sprytny" - ocenił we wtorkowym wywiadzie były prezydent USA Donald Trump. Zapewnił jednocześnie, że gdyby on był u władzy, byłoby to "nie do pomyślenia".

- Poszedłem wczoraj i zobaczyłem na ekran telewizora, powiedziałem: "to jest genialne"! Putin ogłasza dużą część Ukrainy niepodległą. Och, to wspaniałe - powiedział Trump w wywiadzie z konserwatywnymi publicystami radiowymi Clayem Travisem i Buckiem Sextonem.

 

ZOBACZ: Zajrzeli do komputera Putina podczas jego orędzia do narodu

 

- Powiedziałem: "Jakie to sprytne". A teraz wejdzie tam i będzie strzegł pokoju. To będzie najsilniejsza siła pokojowa. Przydałaby się nam taka na naszej południowej granicy (...) Było tam więcej czołgów niż kiedykolwiek widziałem - ciągnął były prezydent. Ocenił też, że Putin jest "gościem, który jest bardzo sprytny" i którego zna "bardzo, bardzo dobrze".

Biały Dom ignoruje słowa Trumpa

Trump stwierdził jednak, że gdyby wciąż sprawował urząd, taka sytuacja byłaby "nie do pomyślenia".

 

Pytana o komentarz do słów Trumpa rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki oznajmiła, że "stara się nie brać rad od kogoś, kto chwali prezydenta Putina i jego wojskową strategię, kto wyrażał otwartość dla zniesienia sankcji na Rosję w związku z aneksją Krymu, albo który powiedział liderom G7, że Krym jest częścią Rosji". 

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie