We wtorek Ziemię minie planetoida. Należy do tzw. obiektów bliskich Ziemi

Świat
We wtorek Ziemię minie planetoida. Należy do tzw. obiektów bliskich Ziemi
Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Co ciekawe, orbita planetoidy 455176 przebiega w taki sposób, że oprócz okolic Ziemi może przelatywać także blisko Wenus i Merkurego

We wtorek o godz. 8.54 polskiego czasu Ziemię minie planetoida 455176. Obiekt znajdzie się 5,4 mln km od naszej planety, czyli 14 razy dalszej niż Księżyc. Należy do tzw. planetoid bliskich Ziemi.

"Planetoida jest dość spora"

Planetoida (asteroida) 455176 znana jest też jako 1999 VF22. Informacje o niej można znaleźć w serwisie CNEOS prowadzonym przez NASA. Jej rozmiary astronomowie szacują pomiędzy 190 a 430 metrów. To sporo więcej niż miała planetoida, która wybuchła nad Czelabińskiem w Rosji w 2013 roku – szacuje się, że wtedy w ziemską atmosferę weszło ciało o średnicy około 20 metrów.

 

ZOBACZ: Rakieta uderzy w Księżyc. Eksperci: wystrzeliły ją Chiny, a nie SpaceX Elona Muska

 

W pobliżu naszej planety, w odległości kilku lub kilkunastu milionów kilometrów, prawie codziennie przelatują jakieś planetoidy, jednak zwykle są one rozmiarów kilkunastu lub kilkudziesięciu metrów (i zapewne mniejsze, które już trudniej śledzić). Tak więc w porównaniu do nich obiekt 455176 jest dość spory.

 

Natomiast w porównaniu do obiektu, którego uderzenie mogło według hipotez przyczynić się do masowego wymierania pod koniec kredy (wtedy m.in. wyginęły dinozaury), to nadal mało. Przypuszcza się, że pozostałością tego zdarzenia może być krater Chicxulub o średnicy 150 km i mogło go spowodować uderzenie ciała mającego około 10 km średnicy.

Planetoida należy do obiektów "bliskich Ziemi"

Co ciekawe, orbita planetoidy 455176 przebiega w taki sposób, że oprócz okolic Ziemi może przelatywać także blisko Wenus i Merkurego. Prawie w każdym swoim obiegu dookoła Słońca mija jedną z tych trzech planet.

 

ZOBACZ: Polskie satelity poleciały w kosmos w niezwykły sposób

 

Ciało zaliczane jest do grupy zwanej obiektami bliskimi Ziemi (ang. Near-Earth Objects), a także do potencjalnie niebezpiecznych planetoid (ang. Potentially Hazardous Asteroids). Do tej drugiej kategorii należą obiekty zbliżające się do Ziemi na mniej niż 0,05 jednostki astronomicznej (19,5 razy dalej niż dystans do Księżyca) i mające rozmiary wystarczająco duże do dokonania znacznych regionalnych zniszczeń w przypadku uderzenia. Aktualnie na liście takich obiektów jest znanych ponad 2200 ciał, ale zdecydowana większość z nich nie ma szans na zderzenie z Ziemią w ciągu najbliższych 100 lat.

nb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie