Rosja: "ukraińscy dywersanci" przekroczyli granicę. Kijów dementuje. Przeanalizowano nagranie

Świat
Rosja: "ukraińscy dywersanci" przekroczyli granicę. Kijów dementuje. Przeanalizowano nagranie
Twitter/@JulianRoepcke
Dziennikarze przeanalizowali dostępne w sieci nagranie

Rosyjscy urzędnicy wojskowi oświadczyli, że zginęło pięć osób, które próbowały przedostać się przez rosyjską granicę - poinformował Reuters. Mieli to być "ukraińscy dywersanci". Kijów zdementował te informacje. Później dziennikarze przeanalizowali dostępne w sieci nagranie z rzekomego wtargnięcia. Według nich zdarzenie filmowano około 38 km w głąb terenu kontrolowanego przez separatystów.

Według rosyjskich depesz, cytowanych przez Reutera, rosyjscy urzędnicy oświadczyli, że ich żołnierze oraz strażnicy graniczni uniemożliwili "ukraińskim dywersantom" przekroczenie granicy państwowej.

 

ZOBACZ: Ukraina-Rosja. Rzecznik rządu: inwazja możliwa. Oddziały gotowe do uderzenia w każdej chwili

 

Zgodnie z tymi informacjami, ukraińskie pojazdy opancerzone zostały zniszczone w rosyjskim obwodzie rostowskim. Jak podaje agencja Interfax, do starcia doszło około godziny 6:00 czasu moskiewskiego w pobliżu granicy rosyjsko-ukraińskiej.

 

W mediach pojawiło się nagrania z rzekomego wtargnięcia "dywersantów".

 

Na ich podstawie dziennikarze zidentyfikowali miejsce, gdzie miało dojść do incydentu z udziałem ukraińskich żołnierzy. To około 38 km w głąb terenu kontrolowanego przez separatystów. W związku z tym część komentatorów kontestuje prawdziwość doniesień o szturmie - odległość tę ukraińscy żołnierze musieliby pokonać niezauważeni, co wydaje się niemożliwe.

 

Kijów dementuje rosyjskie doniesienia

Rosyjska straż graniczna miała odkryć "grupę dywersyjną" armii ukraińskiej i wezwała pomoc z Południowego Okręgu Wojskowego Rosji. Interfax dodaje, że jednostka armii rosyjskiej zniszczyła dwa pojazdy, które rzekomo przekroczyły granicę.

 

Ukraińska administracja zdementowała te informacje twierdząc, że to "fake news", a ukraińscy żołnierze nie stacjonowali we wskazanym miejscu. "Żaden z naszych żołnierzy nie przekroczył granicy z Federacją Rosyjską i żaden nie został dzisiaj zabity" - oświadczyło ukraińskie MSZ, cytowane przez brytyjskiego Guardiana.

jk/wka/dk/ml/Reuters/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie