Olsztyn. Strażakom nie udało się naprawić wiatrownicy na ratuszu

Polska
Olsztyn. Strażakom nie udało się naprawić wiatrownicy na ratuszu
Miasto Olsztyn/Facebook

Z powodu bardzo silnego wiatru strażakom nie udało się w poniedziałek naprawić uszkodzonej przez wichurę wiatrownicy w kształcie kuli, która wieńczy ratuszową wieżę w Olsztynie. Miasto poszukuje firmy, która będzie mogła naprawić uszkodzony element.

- Strażakom udało się wejść na wieżę i ocenić, że stan iglicy jest dobry, nie stanowi ona zagrożenia - powiedział Patryk Pulikowski z biura prasowego Urzędu Miasta Olsztyna. Uszkodzona wiatrownica znajduje się na iglicy - jej stanu nie udało się strażakom ocenić.

 

ZOBACZ: Olsztyn. Ciało zaginionej 65-letniej kobiety odnalezione w rzece

 

- Wiał tak silny wiatr, że wejście tam zagrażało bezpieczeństwu strażaków - poinformował Pulikowski.

Silny wiatr w Olsztynie przekrzywił wiatrownicę

Kulista wiatrownica zwieńczona chorągiewką z datą 1915 przekrzywiła się po sobotnich wichurach. Z poziomu chodnika wygląda tak, jakby miała odpaść od iglicy. Wiatrownica znajduje się na wysokości 63 metrów.

 

 

- Zgodnie z zaleceniami straży pożarnej zamknęliśmy plac przed ratuszem i chodnik na ul. 1 Maja od strony ratusza. Wejść do urzędu można tylko od strony ul. Ratuszowej. Prosimy, by nikt nie przekraczał terenu wygrodzonego taśmą - zaapelował Pulikowski.

 

Ratusz poszukuje teraz firmy, która dysponuje wysięgnikiem, który mógłby dosięgnąć wiatrownicy na wieży ratusza - w taki sposób łatwiej będzie można ocenić stan wiatrownicy i zdecydować o dalszym działaniu.

Przekrzywioną wiatrownicę zauważyli przechodnie

Przechodnie zauważyli przekrzywioną wiatrownicę na wieży ratusza w niedzielę rano, o czym został powiadomiony dyżurny miasta. Ratusz teren zagrożony ewentualnym upadkiem wiatrownicy wygrodził w poniedziałek po godz. 11.

 

ZOBACZ: Poszukiwania Aleksandry i Oliwii z Częstochowy. Ciała dwóch kobiet odnalezione w lesie

 

Silny wiatr przekrzywił także krzyż na wieży kościoła św. Józefa w dzielnicy Zatorze. W parafii powiedziano, że teren przy kościele został odgrodzony i zamówiono prywatną firmę, która ma naprawić uszkodzenie - ten krzyż w ocenie władz parafii znajduje się na wysokości ok. 20 metrów.

 

Nad Olsztynem w poniedziałek ponownie pojawiły się podmuchy silniejszego wiatru. Minionej doby strażacy w regionie interweniowali ponad 2,3 tys. razy do zdarzeń spowodowanych silnym wiatrem - jest to rekordowo duża ilość.

kmd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie