Austria. Kanclerz Nehammer twierdzi, że pakiet sankcji UE wobec Rosji obejmuje Nord Stream 2

Świat
Austria. Kanclerz Nehammer twierdzi, że pakiet sankcji UE wobec Rosji obejmuje Nord Stream 2
materiały prasowe/nord-stream2.com
Budowa Nord Stream 2, zdj. ilustracyjne

Pakiet sankcji, przygotowanych przez UE na wypadek inwazji Rosji na Ukrainę, obejmuje środki wymierzone w gazociąg Nord Stream 2, łączący Rosję z Niemcami przez Morze Bałtyckie - powiedział w poniedziałek kanclerz Austrii Karl Nehammer, cytowany przez agencję Reutera. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w poniedziałek po południu przeprowadzi rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

"Certyfikacja (rurociągu) zostałaby wówczas wstrzymana (w przypadku inwazji Rosji). Nie ma co do tego wątpliwości. Oznacza to zatem, że Nord Stream 2 jest objęty sankcjami" – powiedział Nehammer na konferencji prasowej.

 

Rurociąg został zbudowany, ale jeszcze nie działa, ponieważ oczekuje na zatwierdzenie przez organy regulacyjne Niemiec i UE - przypomina agencja Reutera. 

Scholz będzie rozmawiał z Putinem

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w poniedziałek po południu przeprowadzi rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w związku z konfliktem między Rosją a Ukrainą - zapowiedział rzecznik rządu w Berlinie Steffen Hebestreit.

 

"Rozmowa jest ściśle uzgodniona z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i dotyczyć będzie także ewentualnego szczytu z udziałem Putina i prezydenta USA Joe Bidena. Inicjatywa w tej sprawie wyszła od Macrona, który w niedzielę dwukrotnie rozmawiał przez telefon z Putinem, a raz z Bidenem" - pisze agencja dpa.

 

ZOBACZ: Biały Dom: Biden zgodził się na spotkanie z Putinem, ale tylko jeśli nie będzie inwazji

 

Rząd niemiecki z zadowoleniem przyjmuje fakt, że Biden zaproponował bezpośrednie spotkanie z Putinem - powiedział Hebestreit. Wyraził nadzieję, że strona rosyjska zaakceptuje tę propozycję. "Teraz ważne jest podjęcie niezbędnych przygotowań, aby taki szczyt mógł się odbyć jak najszybciej" - podkreślił.

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie