Ukraina-Rosja. Kto dowodzi ukraińską armią? Przegląd dowódców Sił Zbrojnych Ukrainy

Świat
Ukraina-Rosja. Kto dowodzi ukraińską armią? Przegląd dowódców Sił Zbrojnych Ukrainy
PAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT HANDOUT
Km są najważniejsi dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy?

Wojskowi dążący do przybliżenia ukraińskiej armii do standardów NATO, absolwent rosyjskiej akademii wojskowej, żołnierze zdobywający doświadczenie w Kosowie czy Iraku, weterani walk na wschodzie Ukrainy - kim są najważniejsi dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy?

 

Przedstawiciel Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że "czterdzieści do pięćdziesięciu procent" rosyjskich żołnierzy w pobliżu granicy z Ukrainą znajduje się na "pozycjach do ataku". Dodał, że  na granicy nadal znajduje się około 150 000 rosyjskich żołnierzy, w tym około 125 batalionowych grup taktycznych.

 

ZOBACZ: Ukraina-Rosja. Reuters: prawie połowa stanu rosyjskich żołnierzy w "gotowości bojowej"

 

- Mamy powód, by uważać, że Rosja zaatakuje Ukrainę, w tym Kijów, w ciągu najbliższych dni - powiedział prezydent USA Joe Biden. W związku z narastającym zagrożeniem, wojska Ukrainy muszą być przygotowane na możliwą inwazję ze strony Rosji. Km są najważniejsi dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy?

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny

Wałerij Załużny urodził się w 1973 roku w Nowogrodzie Wołyńskim, ukończył Odeski Instytut Wojsk Lądowych oraz Narodowy Uniwersytet Obrony w Kijowie, po czym przeszedł wszystkie szczeble służby wojskowej. Załużny posiada tytuł magistra stosunków międzynarodowych. Jedną z pierwszych podjętych przez niego na stanowisku dowódcy naczelnego Sił Zbrojnych Ukrainy decyzji było zezwolenie żołnierzom na odpowiedzenie ogniem na ostrzał przeciwnika bez uzyskania zgody najwyższego dowództwa. Jego podstawowym celem na objętym w lipcu 2021 roku stanowisku jest "reforma ukraińskiej armii zgodnie ze standardami NATO".

 

Zastępca naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy generał porucznik Jewhen Mojsiuk

 

Urodzony w 1979 w Czerniowcach Mojsiuk ukończył wydział powietrznodesantowy w Odeskim Instytucie Wojsk Lądowych oraz Narodowy Uniwersytet Obrony w Kijowie, doświadczenie zawodowe zbierał m.in. dowodząc ukraińskim kontyngentem w Kosowie. Stanowisko zastępcy naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy objął w sierpniu 2021 roku.

 

Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał porucznik Serhij Szaptala

 

Szaptala urodził się w 1973 w Konstantynówce. Ukończył Odeski Instytut Wojsk Lądowych oraz Narodowy Uniwersytet Obrony w Kijowie. Brał bezpośredni udział w toczonych w 2015 roku walkach o Debalcewe. Pełnił funkcję pierwszego zastępcy dowódcy Dowództwa Operacyjnego "Południe", w 2020 roku został mianowany dowódcą Dowództwa Operacyjnego "Zachód". Od 28 lipca 2021 roku jest szefem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

Dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy generał porusznik Serhij Naiew

 

Naiew urodził się w 1970 roku w Mohylowie Podolskim, w 1991 roku ukończył Moskiewską Wojskową Wyższą Szkołę Dowódczą oraz Narodowy Uniwersytet Obrony w Kijowie. Karierę wojskową rozpoczął jako dowódca plutonu piechoty zmotoryzowanej w Niemczech, po czym przybył na Ukrainę i wstąpił w szeregi Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

Zastępca Szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych generał porucznik Wiktor Bokij

 

Bokiy urodził się w 1971 roku w Kiszyniowie, w 1992 roku ukończył Akademię Wojskową w Omsku w Rosji oraz Narodowy Uniwersytet Obrony w Kijowie. Większość kariery wojskowej spędził w oddziałach zmechanizowanych wojsk lądowych, doświadczenie zbierał m.in. biorąc udział w misji pokojowej w Iraku.

 

Zastępca Szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał brygady Ołeksandr Kyrylenko

 

Kyrylenko urodził się w 1975 roku w Samarkandzie w Uzbekistanie. Ukończył Wyższą Szkołę Dowodzenia Czołgami w Charkowie oraz Narodowy Uniwersytet Obrony w Kijowie. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. biorąc udział w misji pokojowej w Kosowie.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie