Silny wiatr w Polsce. Orkan Eunice. Ponad milion mieszkańców bez prądu, drzewa blokują drogi

Polska
Silny wiatr w Polsce. Orkan Eunice. Ponad milion mieszkańców bez prądu, drzewa blokują drogi
PAP/Lech Muszyński
Zniszczony dom przy ulicy Półwiejskiej w Gorzowie Wielkopolskim po przejściu wichury

- Bez dostaw prądu jest 1 144 487 odbiorców; najwięcej w woj. wielkopolskim 218 tysięcy - przekazał wicedyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak. Przewrócone przez wiatr drzewa blokują przejazd droga krajową nr 91 między Zgierzem i Łęczycą w woj. łódzkim. W Zgierzu podmuch wiatru powalił na jezdnię mur. W sumie od północy strażacy interweniowali już ponad ponad 12,8 tys. razy.

Według danych przekazanych przez brygadiera Karola Kierzkowskiego w sobotę od północy do godziny 12 straż pożarna otrzymała 12 807 zgłoszeń związanych z silnym wiatrem. - Najwięcej w woj. wielkopolskim (2137), zachodniopomorskim (2083), mazowieckim (2018) i kujawsko-pomorskim (1675) - podał strażak.

 

ZOBACZ: Orkan Eunice. Do południa 12,8 tys. zgłoszeń w związku z silnym wiatrem. Dwie ofiary śmiertelne

 

Brygadier poinformował również w wyniku silnych wiatrów odnotowano dwie ofiary śmiertelne i cztery ranne, w tym strażak OSP.

 

- Do tragicznych wypadków doszło na terenie woj. wielkopolskiego m. Babi Dwór oraz woj. lubelskiego m. Międzyrzec Polski. W obu przypadkach na samochód spadło drzewo - powiedział Karol Kierzkowski.

 

Zniszczony dom przy ulicy Półwiejskiej w Gorzowie Wielkopolskim po przejściu wichuryPAP/Lech Muszyński
Zniszczony dom przy ulicy Półwiejskiej w Gorzowie Wielkopolskim po przejściu wichury

Wiatr przewrócił mur na ulicę

Najwięcej zgłoszeń, głównie dotyczących połamanych drzew, strażacy odebrali w powiatach zgierskim i łęczyckim. Wzywano ich tam już ponad 70 razy.

 

ZOBACZ: Silny wiatr w Polsce. Drzewa spadły na samochody. Zginęły dwie osoby

 

W tym rejonie – jak informuje łódzki Punkt Informacji Drogowej GDDKiA – powalone drzewa zablokowały przejazd dk 91 w miejscowości Emilia na 334. km trasy. To odcinek drogi między Zgierzem i Łęczycą. Wyznaczono objazd przez Rosanów. Na miejscu pracują strażacy, w związku z czym utrudnienie powinno się wkrótce zakończyć.

 

Zniszczony w wyniku przejścia wichury budynek gospodarczy o powierzchni 200 mkw. w miejscowości Małachowice-Kolonia (gm. Ozorków)PAP/KP PSP Zgierz
Zniszczony w wyniku przejścia wichury budynek gospodarczy o powierzchni 200 mkw. w miejscowości Małachowice-Kolonia (gm. Ozorków)

 

 

Jak informuje Radio Łódź, w samym Zgierzu pry ul. Hożej silny wiatr przewrócił na ulicę mur. Droga jest częściowo zablokowana, nie można przejechać pasem od strony osiedla 650-lecia. Nie było osób poszkodowanych. Miejsce zabezpieczają służby.

 

W całym woj. łódzkim w sobotę do godz. 18 obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem.

 

Zniszczony w wyniku przejścia wichury budynek gospodarczy o powierzchni 200 mkw. w miejscowości Małachowice-Kolonia (gm. Ozorków)PAP/KP PSP Zgierz
Zniszczony w wyniku przejścia wichury budynek gospodarczy o powierzchni 200 mkw. w miejscowości Małachowice-Kolonia (gm. Ozorków)

 

- Obecnie na obszarze województwa obserwowane są porywy wiatru w wysokości do 80 km/h. W ciągu najbliższych godzin prognozowane są porywy wiatru do 115 km/h. W godzinach popołudniowych porywy wiatru będą słabnąć – poinformowała w sobotę rano synoptyczka IMiGW Celina Rudzik.

 

Zerwana wskutek wichury elewacja kamienicy przy ulicy Gwarnej w PoznaniuPAP/Jakub Kaczmarczyk
Zerwana wskutek wichury elewacja kamienicy przy ulicy Gwarnej w Poznaniu
 

Bez prądu ponad 900 tys. odbiorców

Bez prądu w sobotę jest ponad 900 tys. odbiorców – wynika z informacji trzech spółek dystrybucyjnych: PGE Dystrybucja, Energa-Operator i Enea Operator.

 

PGE Dystrybucja na swoich stronach informuje o 209 tys. odbiorców, którzy - według stanu na godzinę 10 w sobotę - byli pozbawieni prądu. Według informacji zamieszczonych na stronach spółki, najtrudniejsza sytuacja panuje na terenie działania oddziału Białystok, gdzie bez prądu jest 64 tys. odbiorców.

 

ZOBACZ: Świętokrzyskie. Tragiczny pożar w Bębnowie. Znaleziono częściowo zwęglone ciało

 

Z kolei według mapy awarii, którą zamieściła na swoich stronach spółka Energa-Operator, na terenie działania firmy wyłączonych jest 8 575 stacji transformatorowych, a liczba odbiorców bez prądu przekracza 172 tys.

 

Uszkodzona przez porywisty wiatr sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Słowiańskiej i Murawa w PoznaniuPAP/Jakub Kaczmarczyk
Uszkodzona przez porywisty wiatr sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Słowiańskiej i Murawa w Poznaniu

 

Jak poinformował Mateusz Gościniak z Enei Operator, na terenie działania spółki bez prądu jest obecnie 540 tys. odbiorów. - W samej Wielkopolsce bez prądu ok. 160 tys. odbiorców - dodał.

 

Zamknięty wskutek porywistego wiatru Cmentarz Garnizonowy w GdańskuPAP/Adam Warżwa
Zamknięty wskutek porywistego wiatru Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku

 

 

aml/grz/polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie