Kanada. Policja konna stratowała protestujących w Ottawie

Świat
Kanada. Policja konna stratowała protestujących w Ottawie
The Canadian Press/Associated Press/East News
Podczas interwencji oddziału konnej policji kilka osób zostało stratowanych przez konie.

W Ottawie trwają manifestacje "Konwoju Wolności". Protesty kierowców tirów przeciwko obowiązkowym szczepieniom przerodziły się w ruch społeczny krytykujący restrykcje covidowe oraz ingerencję państwa w sferę prywatną. W stolicy Kanady doszło do starć z policją, funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego. Podczas interwencji oddziału konnej policji kilka osób zostało stratowanych przez konie.

W sieci pojawiły się nagrania, na których widać kanadyjskich funkcjonariuszy policji na koniach, którzy nacierają na tłum zgromadzonych w Ottawie demonstrantów - informuje Interia.

 

 

Według uczestników protestów konie stratowały kilka osób, w tym starszą kobietę, poruszającą się przy pomocy chodzika.

 

Policja: agresywne zachowanie protestujących

"Protestujący kontynuowali swoje napastliwe zachowanie w kierunku policji. Aby zapobiec eskalacji lub dalszym urazom, funkcjonariusze na koniach zostali wysłani, aby stworzyć przestrzeń między linią policji, a protestującymi. Odbywa się to w celu stworzenia bezpiecznej odległości" - oświadczyła policja w Ottawie.

 

ZOBACZ: Kanada. Antycovidowe protesty w Ottawie trwają. Zablokowano m.in. dojazd na lotnisko

 

Do rozproszenia protestujących przy pomocy oddziału konnego doszło, gdy w stronę jednego ze zwierząt został rzucony rower.

 

"Skrzywdzone zwierzę służbowe"

"Jedna osoba została aresztowana za umyślne skrzywdzenie policyjnego zwierzęcia służbowego" - przekazała policja w Ottawie.

 

Kilka godzin później komenda policji w stolicy Kanady udostępniła wpis, w którym poinformowała, że protestujący nadal nie wykonują policyjnych rozkazów. Łącznie aresztowanych zostało 47 demonstrantów.

 

ZOBACZ: Kanada. Tysiące ludzi i setki ciężarówek blokują centrum Ottawy protestując przeciwko restrykcjom

 

"Protestujący nadal są agresywni i napastnicy wobec funkcjonariuszy. Odmawiają wykonania rozkazu rozejścia się" - przekazano.

 

"Konwój wolności" opanował Kanadę

"Konwój Wolności '22", który pierwotnie walczył o zniesienie nakazu szczepień dla kierowców transgranicznych ciężarówek, przerodził się w ruch społeczny przeciwstawiający się ingerencji państwa w życie prywatne oraz przeciw obostrzeniom covidowym.

 

Jest to największy, jak do tej pory, zryw obywatelski w historii Kanady.

 

ZOBACZ: Kanada. Nowe zasady podróży do kraju. Bez obowiązkowych testów dla zaszczepionych w pełni

 

Protesty kierowców odbywają się w Ottawie oraz w wielu miastach Kanady. Blokowane są również drogi na przejścia graniczne.

 

Część uczestników zapowiedziała, że nie przerwą demonstracji, nawet jeśli będzie im grozić więzienie i utrata licencji, co przewiduje Emergencies Act, czyli uchwalona w 1988 roku w Kanadzie ustawa o sytuacjach nadzwyczajnych.

hlk / Interia / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie