Kanada. Nowe zasady podróży do kraju. Bez obowiązkowych testów dla zaszczepionych w pełni

Świat
Kanada. Nowe zasady podróży do kraju. Bez obowiązkowych testów dla zaszczepionych w pełni
Flickr/Riik@mctr
Kanadyjski rząd rezygnuje też z ograniczeń dla przewoźników lotniczych

Od 28 lutego Kanada przestanie wymagać od podróżnych testów PCR wykonywanych przed wylotem lub przyjazdem, o ile są w pełni zaszczepieni – poinformował we wtorek tamtejszy minister zdrowia Jean-Yves Duclos. Kraj nadal nie wpuści niezaszczepionych cudzoziemców, poza nielicznymi wyjątkami.

Łagodzenie restrykcji dotyczy wszystkich zaszczepionych podróżnych. Będą mogli szybkim testem antygenowym zastąpić test PCR, obowiązkowy obecnie przed podróżą i wykonywany na maksimum 72 godziny przed wylotem, dojazdem do granicy lub dopłynięciem do wybrzeży Kanady.

 

ZOBACZ: Holandia: Nauczycielka zwolniona z pracy. Nie chciała zrobić testu na koronawirusa

 

Testy PCR nadal będą akceptowane, ale tylko te wykonywane w autoryzowanym laboratorium lub placówce służby zdrowia.

Kwarantanna dla większości niezaszczepionych przyjezdnych do Kanady

Po przylocie i na granicy nadal służby graniczne będą mogły kierować wybranych podróżnych na dodatkowy test, jednak osoby te nie będą musiały pozostawać na kwarantannie w oczekiwaniu na wyniki testu. Dzieci poniżej 12. roku życia, podróżujące w towarzystwie zaszczepionych dorosłych, również nie będą musiały przechodzić kwarantanny.

 

Kanada nadal nie będzie wpuszczać na swoje terytorium niezaszczepionych obywateli innych krajów, z wyjątkiem nielicznych przypadków. Natomiast niezaszczepieni mieszkańcy Kanady będą musieli poddać się testowi po przylocie, w 8. dniu od podróży i czternastodniowej kwarantannie.

 

- Dzisiejsza informacja jest dowodem postępu, jakiego dokonaliśmy w walce z wariantem Omikron - podkreślił Duclos.

Kanada kończy z ograniczeniami dla przewoźników lotniczych

Kanadyjski resort zdrowia powołał się na najnowsze dane, z których wynika, iż fala zachorowań na COVID-19 w Kanadzie maleje, a prowincje i terytoria dostosowują swoje rozwiązania sanitarne do stanu po kryzysie.

 

ZOBACZ: COVID-19. Nowe zasady izolacji i kwarantanny w Polsce. Skrócił się ich czas

 

Ogłoszone zmiany oznaczają też, że od 28 lutego skończą się ograniczenia w wykorzystywaniu kanadyjskich lotnisk przez zagranicznych przewoźników; będą oni mogli lądować na wszystkich lotniskach międzynarodowych w Kanadzie. Na początku pandemii Kanada ograniczyła przyjmowanie lotów międzynarodowych do czterech lotnisk w Toronto, Montrealu, Calgary i Vancouver, potem ich liczbę zwiększono.

 

Kraj ten zaczął ponadto stopniowo zmniejszać restrykcje dotyczące podróży od 5 lipca ub.r. Wówczas zniesiono wymóg kwarantanny dla Kanadyjczyków i osób z prawem stałego pobytu mających dokument zaświadczający o pełnym zaszczepieniu preparatem dopuszczonym do użytku w Kanadzie.

Szczepienia w Kanadzie. Ponad 40 proc. obywateli przyjęło dawkę przypominającą

Jednocześnie rząd zmienił zalecenia dotyczące podróżny dla Kanadyjczyków – nie zaleca się już im unikania podróży, które nie są niezbędne. Nadal natomiast rząd zaleca zapoznanie się z ryzykiem.

 

ZOBACZ: Novak Djokovic poza Wielkim Szlemem? Tenisista nie chce zaszczepić się przeciw COVID-19

 

Przypomniano, że podróżujący do Kanady muszą przed podróżą skorzystać z aplikacji ArriveCAN, dostępnej w stronie internetowej rządu i w aplikacji mobilnej – właśnie tam wpisywane są informacje o szczepieniach

 

Ponad 84,9 proc. wszystkich Kanadyjczyków otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki, około 80 proc. jest w pełni zaszczepionych, a ponad 43,6 proc. otrzymało też dawkę przypominającą.

wka / PAP/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie