Wichury nad Polską. Rządowe Centrum Bezpieczeństwo rozsyła ostrzeżenia przed silnym wiatrem.

Polska
Wichury nad Polską. Rządowe Centrum Bezpieczeństwo rozsyła ostrzeżenia przed silnym wiatrem.
PAP/KP PSP Zgierz
Od kilku dni przez Polskę przechodzą niszczycielskie wichury

Rządowe Centrum Bezpieczeństwo rozsyła ostrzeżenia o silnym wietrze, trudnych warunkach na drogach i możliwych przerwach w dostawach prądu. W całej Polsce obowiązują alerty IMGW drugiego i trzeciego stopnia. Strażacy w całym kraju usuwają skutki wichur.

"Uwaga! Dziś i jutro (18/19.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu i trudne warunki na drogach. Zostań w domu, jeśli możesz" - SMS o tej treści w piątek otrzymali lub otrzymać mają wszyscy abonenci telefonów komórkowych w Polsce.

Jak informuje w mediach społecznościowych Rządowe Centrum Bezpieczeństwa alert RCB wydano dla całej Polski. RCB wyjaśnia, że jest to ostrzeżenie o silnym wietrze, możliwych przerwach w dostawach prądu i trudnych warunkach na drogach.

 

ZOBACZ: Wichury nad Polską. Samoloty lecące do Warszawy przekierowane do Budapesztu

 

Ostrzeżenie obowiązuje w piątek i w sobotę.

Możliwe burzy i trąby powietrzne

"Piątkowy wieczór, noc z piątku na sobotę, oraz sobota ponownie będą dynamiczne i w wielu rejonach groźne" - poinformowała w mediach społecznościowych Sieć Obserwatorów Burz, organizacja zajmująca się monitorowaniem ekstremalnych zjawisk pogodowych. Tym razem przestrzegła nie tylko przed niszczącymi porywami wiatru, ale także przed silnym sztormem, cofką, burzami, mogącymi generować trąby powietrzne.

 

"Najsilniejszy wiatr wystąpi w północnej części kraju. Sprawcą będzie kolejny w ostatnich dniach, dynamiczny niż o nazwie Zeynep (Eunice)" - napisali obserwatorzy. Dodając, że główne uderzenia spodziewane są w nocy oraz w sobotę przed południem. Wietrzna aura – z przerwami - utrzyma się do połowy przyszłego tygodnia.

 

"W nocy z piątku na sobotę spodziewamy się linii silnego wiatru szkwałowego, który będzie przemieszczać się z zachodu na wschód' - zapowiedzieli obserwatorzy. W porywach ma on osiągać do 120 km/h. "Nie wykluczamy jednak kilku przypadków lokalnie jeszcze silniejszego wiatru, głównie w pasie od Ziemi Lubuskiej przez centralną i północną Wielkopolskę, po Kujawy i północne Mazowsze" - napisano na profilu Sieci Obserwatorów Burz.

Kolejna fala silnego wiatru nadciągnie w sobotę rano i potrwa do wczesnych godzin popołudniowych. "Szczególnie mocno wiać będzie wówczas w Sudetach, Tatrach oraz na wybrzeżu i na Kaszubach. Na otwartym Bałtyku sztorm do 12 stopni w skali Beauforta. Dodatkowo na wybrzeżu środkowym i wschodnim możliwa będzie silna cofka, szczególnie w pasie Kołobrzeg-Łeba" - przestrzegają obserwatorzy.

 

W nocy z piątku na sobotę i nad ranem prognozowane są burze. Zdaniem obserwatorów będą one miejscami bardzo aktywne elektrycznie, mogą też wygenerować trąby powietrzne.

 

"Zalecamy zachować szczególną ostrożność, odwołać wszelkie zbędne aktywności na zewnątrz, oraz przełożyć dalsze podróże na inny okres. Należy przygotować się na długotrwałe, nawet kilkudniowe przerwy w dostawach prądu, oraz znaczne utrudnienia komunikacyjne" - podkreślają eksperci.

Ponad tysiąc interwencji strażaków

W piątek do godziny 12:30 strażacy w związku z silnym wiatrem w całym kraju interweniowali ponad 1,1 tys. razy - rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski. Najwięcej w województwie wielkopolskim - 206 zdarzeń.

 

Według informacji przekazanych przez prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej w piątek do godziny 12.30 strażacy w całym kraju odnotowali 1 159 zdarzeń. "Najwięcej w woj. wielkopolskim (206), łódzkim (187), mazowieckim (171) i śląskim" - wyliczył bryg. Karol Kierzkowski.

Alerty IMGW

IMGW wydał w piątek alerty najwyższego, trzeciego stopnia przed silnym wiatrem dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, a także dla części województw: lubuskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. W tych miejscach synoptycy prognozują silny wiatr o średniej prędkości od 35 do 50 km/h, w porywach do 120 km/h, z zachodu. Lokalnie możliwe są tam burze.

Dla pozostałej części kraju wydano alerty drugiego stopnia. Możliwy jest tam wiatr o średniej prędkości do 55 km/h, w porywach miejscami do 110 km/h, z kierunków zachodnich.

 

ZOBACZ: Niż Dudley nad Polską. Wiatr w porywach do 120 km/h

 

Alerty zaczną obowiązywać w piątek od godzin wieczornych i nocnych.

 

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza możliwość wystąpienia dużych strat materialnych oraz zagrożenie zdrowia i życia. Z kolei ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że mogą wystąpić groźne zjawiska meteorologiczne powodujące bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof, a także zagrożenie życia.

 

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie