WHO: technologia szczepionek mRNA przeciw COVID-19 dla sześciu państw Afryki

Świat
WHO: technologia szczepionek mRNA przeciw COVID-19 dla sześciu państw Afryki
PAP/EPA/JOHN THYS
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, prezydent Senegalu Macky Sall, szef Rady Europejskiej Charles Michel, prezydent Francji Emmanuel Macron i przewodniczący Komisji Unii Afrykańskiej Mahamat Moussa Faki podczas szczytu Unia Europejska - Unia Afrykańska.

Egipt, Kenia, Nigeria, RPA, Senegal i Tunezja to sześć państw afrykańskich, które otrzymają technologię do produkcji szczepionek przeciw COVID-19 typu mRNA. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ujawniła decyzję w piątek podczas 6. szczytu Unia Europejska - Unia Afrykańska w Brukseli.

Transfer technologii ma pomóc państwom o niskich i średnich dochodach w produkcji szczepionek mRNA zgodnie z międzynarodowymi standardami i na większą skalę - poinformowała agencja Reutera.

Technologia Pfizer/BioNTech i Moderna dla Afryki

Technologia, która ma trafić do krajów afrykańskich jest używana przy produkcji preparatów przeciw COVID-19 m.in. koncernów Pfizer/BioNTech i Moderna - przypomniała agencja.

 

Podczas konferencji prasowej dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zwrócił uwagę, że pandemia COVID-19 "obnażyła to, jak niebezpieczne i ograniczające możliwości reagowania jest uzależnienie od kilku przedsiębiorstw w kwestii zaopatrzenia w globalne dobra publiczne".

 

ZOBACZ: Niecałe 6 proc. w pełni zaszczepionych zakażonych koronawirusem. Dane Ministerstwa Zdrowia

 

- Długo- i średniofalowo najlepszym sposobem na rozwiązanie kryzysów sanitarnych i uniwersalne zarządzanie opieką zdrowotną jest znaczne zwiększenie możliwości produkcji potrzebnych wyrobów do ochrony zdrowia przez wszystkie regiony (świata) - powiedział szef WHO.

Morawiecki: trzeba zapewnić perspektywy rozwoju 

- Trzeba zdawać sobie sprawę z tego jak krytycznie ważne jest, aby państwom afrykańskim zapewnić perspektywy rozwoju - powiedział w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki, który uczestniczył w szczycie Unia Europejska-Unia Afrykańska.

 

Tego samego dnia prezydent RPA Cyril Ramaphosa zaapelował, by szczepionki przeciw COVID-19 w ramach programu COVAX i Globalnego Sojuszu na rzecz Szczepionek i Szczepień (GAVI) były dostępne w lokalnych centrach produkcji.

 

W podobnym tonie wypowiedział się także prezydent Senegalu Macky Sall. - Naszym celem jest, by 60 proc. szczepionek podawanych w Afryce (...) było tam produkowanych - powiedział.

 

ZOBACZ: Wrocław. Ciężarna pacjentka z COVID-19 była przez sześć tygodni podłączona do ECMO

 

W Brukseli od czwartku trwa 6. szczyt Unia Europejska - Unia Afrykańska.

 

Celem programu COVAX jest sprawiedliwa dystrybucja szczepionek na świecie i dostarczanie ich do krajów rozwijających się.

 

COVAX jest współprowadzony przez WHO i GAVI.

hlk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie