Ukraiński żołnierz: wycofanie się nie wchodzi w grę, będziemy bronić naszych domów

Świat
Ukraiński żołnierz: wycofanie się nie wchodzi w grę, będziemy bronić naszych domów
PAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / HANDOUT
Manewry okrętów Straży Morskiej Państwowej Służby Granicznej podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Mariupolu

- Jesteśmy przygotowani, żaden z nas nie rozważa nawet wycofania się – za naszymi plecami mamy rodziny, nasze domy - powiedział stacjonujący w pobliżu Mariupolu żołnierz Sił Zbrojnych Ukrainy.

Położony nad Morzem Azowskim Mariupol oddziela tereny kontrolowane przez wspieranych przez Rosję separatystów na wschodzie Ukrainy od okupowanego Półwyspu Krymskiego. W przypadku jego zajęcia Moskwa uzyskałaby lądowy korytarz łączący Rosję z zaanektowanym w 2014 roku Krymem.

 

Zdaniem Ihora Kozija, ukraińskiego eksperta ds. wojskowości, strategiczna wartość Mariupola wynika z jego położenia i wpływu na komunikację w południowo-wschodniej części Ukrainy. Jego zajęcie pozbawiłoby kraj ważnego portu i znacznie osłabiło gospodarkę Ukrainy, a Rosji umożliwiło zaopatrywanie Krymu.

 

ZOBACZ: Ukraina, Rosja. Polska, Wielka Brytania i Ukraina zadeklarowały powołanie Porozumienia Trójstronnego

 

- Jesteśmy przygotowani na ewentualną inwazję Rosji. Żaden z nas nie rozważa nawet możliwości wycofania się – za naszymi plecami mamy swoje rodziny, swoje domy - powiedział PAP 29-letni Dawyd, stacjonujący w pobliżu półmilionowego Mariupola żołnierz Sił Zbrojnych Ukrainy.

Stanowiska wzmocnione sprzętem i ludźmi

Mężczyzna jest żołnierzem kontraktowym i dowódcą drużyny w jednostce artylerii ukraińskiej armii. - W związku z zaostrzeniem sytuacji wokół Ukrainy stanowiska znajdujące się po naszej stronie linii kontaktowej (linii oddzielającej tereny pod kontrolą rządu od obszarów zajmowanych przez separatystów) zostały wzmocnione zarówno sprzętem, jak i ludźmi - powiedział, odpowiadając na pytanie o reakcje dowództwa na mobilizację rosyjskich wojsk w pobliżu granic kraju.

 

Żołnierz wskazał, że "w zależności od sytuacji i towarzyszących jej napięć jesteśmy rozlokowywani od 5 do 40 km od linii kontaktowej".

 

ZOBACZ: Rosja zaatakuje Ukrainę? Kownacki w "Gościu Wydarzeń": kluczowe kilkadziesiąt godzin

 

Mówiąc o przygotowaniu do ewentualnych starć zbrojnych szczególną uwagę zwrócił na dostarczone Ukrainie przez zagranicznych partnerów uzbrojenie. - Otrzymaliśmy nową broń przeciwczołgową, która naprawdę przedstawia dla nas ogromną wartość, może okazać się niesamowicie potrzebna - ocenił. - Bardzo ważne jest też wsparcie zagranicznych specjalistów w obsłudze nowego sprzętu - dodał.

 

Wśród zaoferowanego Ukrainie wsparcia znalazły się m.in. systemy przeciwpancerne Javelin, naprowadzane na podczerwień i odpalane ręcznie pociski ziemia-powietrze Stinger, wyrzutnie przeciwpancerne NLAW, drony oraz zadeklarowane przez Polskę przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe "Piorun".

"Polska pomogła bez żądania niczego w zamian"

Zapytany o wagę, jaką dla ukraińskich żołnierzy przedstawia pomoc polska, 29-latek powiedział, że "Polska jest jednym z tych krajów, które pomogły nam bez żądania niczego w zamian, bez prób wzbogacenia się na tej pomocy. To wsparcie ma ogromne znaczenie dla Ukrainy i dla nas, żołnierzy".

 

Komentując stan uzbrojenia ukraińskiej armii rozmówca zwrócił uwagę na potrzebę ciągłej modernizacji sprzętu, którego znaczna część bazuje na opracowanych za czasów ZSRR technologiach. - Większość ukraińskiego sprzętu rozwinięto za czasów ZSRR, chociaż oczywiście od lat sprzęt ten jest modernizowany. Dlatego też tak ważne jest dla nas wsparcie państw zachodnich - powiedział.

 

Zapytany o perspektywę na rozwój konfliktu wywołanego nagromadzeniem nad ukraińskimi granicami wojsk rosyjskich ocenił, że "do inwazji raczej nie dojdzie". - Naprawdę nie rozumiem, dlaczego liderzy nie mogą pokojowo rozwiązać sprawy, od której zależy przecież życie milionów - powiedział dowódca drużyny stacjonującej w pobliżu nadmorskiego Mariupola.

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie