Ukraina-Rosja. Rosyjskie służby specjalne zaminowały szereg obiektów w Doniecku - twierdzi wywiad

Świat
Ukraina-Rosja. Rosyjskie służby specjalne zaminowały szereg obiektów w Doniecku - twierdzi wywiad
PAP/EPA/UKRAINE NAT. POLICE PRESS SERVICE
Efekt ostrzału we wsi niedaleko Doniecka.

Wywiad wojskowy Ukrainy poinformował w piątek na Twitterze, że Ministerstwo Obrony Ukrainy ma informacje o zaminowaniu przez Rosję szeregu obiektów w kontrolowanym przez separatystów Doniecku.

"Środki te mają na celu destabilizację sytuacji na czasowo okupowanych terytoriach naszego państwa i stworzenie podstaw do oskarżania Ukrainy o ataki terrorystyczne" - napisano.

Apel do mieszkańców o niewychodzenie

"Apelujemy do mieszkańców Doniecka, aby nie wychodzili z domów i nie korzystali z transportu publicznego" - wezwał wywiad wojskowy Ukrainy.

 

- Istnieje wielkie zagrożenie, że przedstawiciele Rosji będą przeprowadzać prowokacje - ostrzegł z kolei w piątek szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

 

ZOBACZ: Ukraina-Rosja. Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w wideokonferencji z Joe Bidenem

 

Lider samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Denys Puszylin ogłosił w piątek plan masowej ewakuacji mieszkańców regionu do Rosji. Po poinformowaniu o planach ewakuacji, w Doniecku były słyszane syreny alarmowe.

 

Podobne plany ogłoszono również w drugim kontrolowanym przez separatystów regionie Ukrainy - tzw. Ługańskiej Republice Ludowej.

Władze ostrzegają przed prowokacjami

Mychajło Podolak z biura prezydenta Ukrainy zauważył, że prowadzona ewakuacja może być wykorzystana do prowokacji poprzez np. ostrzelanie przez separatystów konwoju wyjeżdzających z regionu mieszkańców.

 

ZOBACZ: Media w Rosji: potężny wybuch w centrum Doniecka

 

"Ukraina nie chce wojny i na pewno nie zamierza prowadzić żadnych działań ofensywnych w Donbasie" - zapewnił przedstawiciel kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie