Włochy. Doktor Antonella Spica zaszczepiła 25 tys. osób przeciwko COVID-19

Świat
Włochy. Doktor Antonella Spica zaszczepiła 25 tys. osób przeciwko COVID-19
PAP/EPA/Jose Mendez
Szczepienia przeciwko COVID-19, zdj. ilustracyjne

25 tysięcy osób zaszczepiła przeciwko COVID-19 lekarka z Bari na południu Włoch bijąc absolutny rekord kraju. Doktor Antonella Spica twierdzi, że nie robi nic nadzwyczajnego. - Wykonywanie swoich obowiązków nie oznacza heroizmu - powiedziała.

Lekarka - rekordzistka otrzymała od władz swego miasta w Apulii wyróżnienie za dotychczasową pracę, którą wykonuje niemal bez przerwy.

 

W pierwszych, dramatycznych miesiącach pandemii wykonała dziesiątki tysięcy testów na koronawirusa między innymi w domach opieki, które w całych Włoszech stały się ogniskami zakażeń. Jak podkreśla dziennik "La Stampa" przedstawiając jej sylwetkę, udawała się do tych placówek wtedy, kiedy nikt do nich nie chciał wchodzić w obawie o własne zdrowie i życie. Potem wróciła tam, by zaszczepić pacjentów.

"Szczepiliśmy czasem do godziny 2 w nocy"

Antonella Spica, zatrudniona w departamencie prewencji oddziału służby zdrowia w Bari, od ponad 13 miesięcy szczepi w specjalnych punktach szczepień i przede wszystkim w terenie docierając ze swoim mobilnym zespołem medycznym do domów osób starszych i niepełnosprawnych, ośrodków dla migrantów i uchodźców, do ludzi bezdomnych, rodzin Romów.

 

Tłumacząc swoją decyzję podkreśliła: "pomyślałam, że im wszystkim trudno będzie dotrzeć do punktów szczepień, bo są oni słabym ogniwem tego łańcucha. Dlatego to ja pojechałam do nich".

 

ZOBACZ: Koronawirus - Raport Dnia. Najnowsze informacje o COVID-19. Środa, 16 lutego

 

Karetka, którą podróżuje lekarka z dwoma pielęgniarzami, była już w najodleglejszych i najtrudniej dostępnych miejscach. - Szczepiliśmy czasem do godziny 2 w nocy - dodała.

 

- W takiej sytuacji nie mogłam nic nie robić i zamknąć się w pokoju. Poświęcenie stanowi część naszej pracy, a temu kryzysowi należało stawić czoła - powiedziała. 

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie