Szef NATO Jens Stoltenberg: istnieje nadzieja, że Rosja wybierze rozwiązanie dyplomatyczne

Świat
Szef NATO Jens Stoltenberg: istnieje nadzieja, że Rosja wybierze rozwiązanie dyplomatyczne
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Szef NATO Jens Stoltenberg

W terenie nie widać żadnych oznak deeskalacji ze strony Rosji- powiedział w środę szef NATO Jens Stoltenberg. - Uznajemy art. 5 i zasady zbiorowego bezpieczeństwa - powiedział z kolei sekretarz obrony USA Lloyd Austin.

- Uznajemy art. 5 (Traktatu Północnoatlantyckiego red.) i zasady zbiorowego bezpieczeństwa. Nasze zobowiązania w dziedzinie bezpieczeństwa zbiorowego pozostaną niewzruszone w przyszłości - powiedział z Austin w Brukseli przed rozpoczęciem posiedzenia ministrów obrony krajów NATO.

 

Wcześniej tego samego dnia, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, mówiąc o sytuacji Ukrainy, podkreślił, że "w terenie" nie widać deeskalacji ze strony Rosji. Dodał jednak, że istnieje nadzieja, że Rosja wybierze rozwiązanie dyplomatyczne. 

 

- Czas pokaże, czy nastąpi wycofanie się Rosji. Widzimy, że zwiększyli liczbę żołnierzy, a więcej żołnierzy jest w drodze – powiedział Stoltenberg.

 

- Jeśli naprawdę zaczną wycofywać siły, to przyjmiemy to z radością. Tymczasem widzimy ruchy wojsk tam i z powrotem (...). Nie potwierdza to prawdziwego wycofania - skonstatował.

Wizyta Austina w Europie

Sekretarz obrony USA do Europy przyleciał we wtorek. W środę w Brukseli spotyka się z ministrami obrony państw Sojuszu i przywódcami NATO, aby omówić rozbudowę obecności wojskowej Rosji na Ukrainie i wokół niej, potwierdzić zobowiązanie USA do przestrzegania Artykułu 5 Traktatu północnoatlantyckiego i kontynuować pracę nad rozwojem zdolności Sojuszu do odstraszania i obrony, przy jednoczesnej gotowości stawienia czoła jutrzejszym wyzwaniom.

 

ZOBACZ: Sekretarz obrony USA Lloyd J. Austin przyleci do Europy. Odwiedzi m.in. Polskę

 

"Amerykański sekretarz obrony spotka się w Polsce z prezydentem Andrzejem Dudą oraz ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem. Będą omawiać kwestie zacieśnienia dwustronnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa oraz pogłębienia polsko-amerykańskiego partnerstwa, kluczowego dla radzenia sobie z obecnymi wyzwaniami i zagrożeniami" - przekazał w poniedziałek Pentagon. Dodano, że Austin spotka się z amerykańskimi i polskimi żołnierzami w bazie lotniczej w Powidzu. Wybierze się także z wizytą na Litwę. 

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie