COVID-19. Nowe zasady izolacji i kwarantanny. Skrócił się ich czas

Polska
COVID-19. Nowe zasady izolacji i kwarantanny. Skrócił się ich czas
Pixabay/viarami
Nowe zasady izolacji i kwarantanny są ważne od wtorku

Od wtorku izolacja domowa osób, u których wykryto zakażenie koronawirusem została skrócona do siedmiu dni. Ponadto sanepid zaczął ją liczyć od momentu wykonania testu diagnostycznego, a nie od otrzymania pozytywnego wyniku. Inne zasady zaczęły obowiązywać także wobec współdomowników poddanych kwarantannie.

Od wtorku 15 lutego izolacja osób, u których wykryto zakażenie SARS-CoV-2, zostaje skrócona do 7 dni z 10 dni obowiązujących do tej pory. Wynika to ze znowelizowanego rozporządzenia ministra zdrowia.

 

Dodatkowo izolacja w warunkach domowych liczona będzie teraz od momentu wykonania testu diagnostycznego, a nie jak do tej pory – od daty uzyskania pierwszego dodatniego testu diagnostycznego w kierunku zakażenia koronawirusem.

 

ZOBACZ: Waldemar Kraska o koronawirusie: musimy nauczyć się z nim żyć

 

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który udzielił porady (teleporady lub w domu pacjenta) może przedłużyć okres izolacji, ale nie wcześniej niż w szóstej dobie od momentu wykonania testu diagnostycznego.

Nowe zasady kwarantanny dla współdomowników osoby w izolacji

Zgodnie z nowymi przepisami pozostawiono obowiązek odbywania kwarantanny przez osoby mieszkające z osobą skierowaną do izolacji. Dla nich kończy się ona wraz z zakończeniem izolacji albo w momencie wprowadzenia do systemu informatycznego negatywnego wyniku testu diagnostycznego wykonanego przez domownika.

 

ZOBACZ: Amantadyna a COVID-19. Podano wyniki badań klinicznych

 

Obowiązku kwarantanny nie wymaga się do osoby, która w okresie nie dłuższym niż 30 dni przed dniem wprowadzenia do systemu pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 zakończyła izolację, izolację w warunkach domowych lub hospitalizację.

 

Izolacja domowa to odosobnienie osoby, która otrzymała pozytywny wynik testu na koronawirusa SARS-CoV-2 i nie została skierowana do izolatorium lub hospitalizowana.

wka / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie