Amantadyna a COVID-19. Wystawiono pięć razy więcej recept niż w 2019 roku

Polska
Amantadyna a COVID-19. Wystawiono pięć razy więcej recept niż w 2019 roku
Artur BARBAROWSKI/East News
Na amantadynę wystawiono pięć razy więcej recept niż przed pandemią

Ponad pół miliona recept zostało wystawionych w zeszłym roku na amantadynę - wynika z danych przygotowanych przez Centrum e-Zdrowia dla "Dziennika Gazety Prawnej". To - jak zauważa poniedziałkowy "DGP" - pięć razy więcej niż w przedpandemicznym 2019 r.

Gazeta wskazuje, że zdaniem ekspertów dowodzi to, iż substancja była stosowana w leczeniu COVID-19. Lekarzy niepokoi aż 24-krotny wzrost recept wystawionych dla dzieci. A także to, że Polacy sięgali po amantadynę mimo braku badań naukowych. Wyniki pierwszego z nich już przedstawiono.

 

Naukowcy sprawdzali, czy preparat pomaga pacjentom w zaawansowanym stadium choroby. Wyszło, że nie.

Amantadyna nie działa na covid. Są wyniki badań 

- W leczeniu w szpitalu pacjentów we wczesnej fazie z umiarkowanym bądź ciężkim covidem nie ma różnic między stosowaniem placebo i amantadyny - powiedział w piątek podczas konferencji prasowej prof. Adam Barczyk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Przekazał, że zwrócił się do prezesa Agencji Badań Medycznych o zaprzestanie rekrutacji pacjentów i zakończenie badania.

 

ZOBACZ: Amantadyna a COVID-19. Podano wyniki badań klinicznych

 

Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec podał, że w świetle najnowszych informacji nie ma dowodów naukowych, które potwierdzałyby skuteczność leczenia amantadyną w przypadku pacjentów chorych na COVID-19.

 

Podkreślił, że "amantadyna nie jest zalecana w leczeniu COVID-19 w żadnych rekomendacjach, czy to polskich, europejskich, czy amerykańskich".

ac / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie