USA. Blinken: Rosja może przeprowadzić prowokację, by usprawiedliwić atak na Ukrainę

Świat
USA. Blinken: Rosja może przeprowadzić prowokację, by usprawiedliwić atak na Ukrainę
PAP/EPA/OLEKSANDER YESMANCHUK HANDOUT
Ćwiczenia Gwardii Narodowej na Ukrainie

Szef amerykańskiej dyplomacji powiedział, że Rosja może uciec się do prowokacji, by usprawiedliwić inwazję na Ukrainę. Podczas konferencji prasowej w Honolulu na Hawajach Antony Blinken powtórzył jednak, że nadal otwarta jest droga do dyplomatycznego zakończenia kryzysu. Natomiast Kanada poinformowało o przeniesieniu tymczasowo ambasady do Lwowa.

- Nikt nie powinien się dziwić, jeśli Rosja zorganizuje prowokację lub incydent, który następnie wykorzysta do uzasadnienia pierwotnie planowanych działań wojennych - powiedział w sobotę czasu miejscowego Blinken po trójstronnym spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych Korei Południowej i Japonii.

 

ZOBACZ: Rosja zaatakuje Ukrainę? Pentagon wydał rozkaz wycofania żołnierzy z Ukrainy

 

Powtórzył jednak, że droga do dyplomatycznego zakończenia kryzysu pozostaje otwarta. "Sposób, w jaki Moskwa może pokazać, że chce iść tą drogą, jest prosty: powinna zmniejszać napięcie, a nie je eskalować" - powiedział Blinken.

Wycofanie części personelu dyplomatycznego

Stwierdził, że "ryzyko rosyjskich działań militarnych na Ukrainie jest wystarczająco wysokie, a zagrożenie na tyle bliskie", że uzasadnia to wycofanie znacznej części personelu ambasady USA w Kijowie, o czym wcześniej poinformował Departament Stanu.

 

- To rozsądna decyzja - podkreślił szef amerykańskiej dyplomacji.

Kanada przenosi ambasadę

Cytowana w komunikacie MSZ Melanie Joly podkreśliła, że "kanadyjska obecność dyplomatyczna i silne zaangażowanie na Ukrainie będą kontynuowane". Joly dodała, że pomoc konsularna dla kanadyjskich obywateli będzie udzielana przez placówkę we Lwowie, ale uprzedziła, że możliwości obsługi będą ograniczone.

 

ZOBACZ: Kryzys Ukraina-Rosja. Rosja twierdzi, że okręt USA wpłynął na jej wody

 

- Wznowimy działania ambasady w Kijowie tak szybko, jak pozwoli na to sytuacja w zakresie bezpieczeństwa na Ukrainie" - dodała minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.

 

Premier Kanady Justin Trudeau rozmawiał w sobotę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Według komunikatu biura prasowego szefa rządu "premier i prezydent rozmawiali o wspólnych obawach dotyczących narastającej obecności wojsk na terenie Ukrainy i przy granicy oraz o trwających rosyjskich agresywnych i destabilizujących działaniach". Trudeau potwierdził "stałe wsparcie Kanady dla suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy oraz podkreślił, że każde dalsze wkroczenie na teren Ukrainy będzie miało poważne konsekwencje, wliczając w to skoordynowane sankcje".

Trudeau: bezpieczeństwo Ukrainy jest bezpieczeństwem Europy

Trudeau powtórzył wcześniejsze stanowisko Kanady, że "bezpieczeństwo Ukrainy jest również bezpieczeństwem Europy i wszystkich demokratycznych krajów, którym zależy na wspieraniu podstawowych zasad prawa międzynarodowego i suwerenności państwowej".

 

Szef kanadyjskiego rządu rozmawiał również w sobotę na temat Ukrainy z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Komunikat po rozmowie mówi o konieczności znalezienia dyplomatycznego rozwiązania, obaj politycy podkreślili poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

 

ZOBACZ: Seria rozmów Emmanuela Macrona. Pochwalił prezydenta Zełenskiego

 

W piątek Kanada zaleciła swoim obywatelom znajdującym się jeszcze na Ukrainie natychmiastowe opuszczenie tego kraju. W ostatnim dniu stycznia br. kanadyjski resort spraw zagranicznych poinformował, że Kanada wycofuje z ambasady w Kijowie pracowników, którzy nie pełnią priorytetowych funkcji oraz pozostające jeszcze na Ukrainie rodziny dyplomatów. Zespół w ambasadzie miał zostać wzmocniony o ekspertów w dziedzinach takich jak reforma sektora bezpieczeństwa, zarządzanie w sytuacjach konfliktu, reformy demokratyczne, serwis konsularny i dyplomacja. Już wcześniej rząd Kanady wycofał z Ukrainy rodziny swoich dyplomatów ze względu na rosnące napięcie w związku z działaniami Rosji.

 

Kanada utrzymuje na Ukrainie wojskową misję szkoleniową w ramach operacji UNIFIER i pod koniec stycznia br. została ona przedłużona do końca marca 2025 r. Kanada zdecydowała się też przekazać Ukrainie wojskowe wyposażenie, w tym systemy wywiadowcze, a także środki ochrony osobistej dla żołnierzy.

 

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie