Sprawa Pegasusa. Kukiz: szanse na powołanie komisji śledczej oceniam na 50 procent na 50 procent

Polska
Sprawa Pegasusa. Kukiz: szanse na powołanie komisji śledczej oceniam na 50 procent na 50 procent
PAP/Leszek Szymański
Paweł Kukiz o komisji śledczej w sprawie Pegasusa

- Celem komisji śledczej powinny być zmiany w legislacji, a nie "spalenie kogoś na stosie - mówi lider Kukiz'15 Paweł Kukiz o powołaniu komisji śledczej, która miałaby zbadać przypadki inwigilacji w latach 2005-2021. Wniosek w tej sprawie Kukiz złożył w czwartek wraz z podpisami posłów opozycji.

Paweł Kukiz ocenił szanse powołania komisji śledczej w sprawie Pegasusa. Jego zdaniem wynoszą one "50 procent na 50 procent"

 

- Może się okazać, że ktoś z PiS z jakichś tam powodów wyłamie się z dyscypliny partyjnej i zagłosuje za tą komisją. Może się również okazać, że spośród tych 230 osób ze strony opozycji kilka zatrzaśnie się w toalecie albo rozładuje im się bateria w laptopie i stwierdzą, że z przyczyn niezależnych od nich oni nie zagłosowali. Ale w tej drugiej sytuacji nie byłoby tak wielkiego problemu, bo wówczas poprosiłbym opozycję o zebranie odpowiedniej liczby podpisów i wniósł o reasumpcje tego głosowania - powiedział Paweł Kukiz.

 

ZOBACZ: Pegasus. Konferencja NIK: mamy podejrzenia, że były zainfekowane trzy urządzenia

 

Zdaniem lidera Kukiz'15 jego inicjatywa nie jest formą szantażu wobec PiS

 

- Uważam, że to jest tak ważna sprawa, że PiS ma moralny obowiązek nieblokowania tego wniosku i samego głosowania. Powinni poddać to głosowaniu i jaki będzie wynik, takie będą efekty, a że sprawa jest pilna, to taką decyzję trzeba w ciągu miesiąca podjąć. Jeśli taka decyzja będzie blokowana, to będę musiał zweryfikować swoją umowę programową w PiS, ale nie jest to absolutnie w kategoriach szantażu, bo nigdy nie byłem i nie będę szantażystą. Po prostu uważam, że PiS powinien jak najszybciej ten wniosek poddać głosowaniu - stwierdził polityk.

Jak będzie wyglądać komisja?

- Jeśli mielibyśmy sprawę podsłuchów i nadużywania instrumentu techniki operacyjnej w czasach rządów PO-PSL, to wówczas przekazałbym, bo mam takie prawo jako przewodniczący, przekazywać prowadzenie obrad wiceprzewodniczącemu desygnowanemu przez PiS, a gdy będą rozpatrywane czasy współczesne, wiceprzewodniczącemu wskazanemu przez opozycję - powiedział Paweł Kukiz.

 

ZOBACZ: Paweł Kukiz: Jeśli powstanie komisja, poproszę o wyznaczenie dwóch wiceprzewodniczących

 

- Chciałbym to zrobić po to, żeby nie dochodziło do politycznego teatru i aby badać całą istotę możliwości nadużywania podsłuchów przez służby wobec - przede wszystkim - zwykłych obywateli i to mnie najbardziej interesuje. Nie interesuje mnie nawet temat taki, czy to senator Krzysztof Brejza podsłuchiwał ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, czy Ziobro Brejzę, ale czy metody techniki operacyjnej nie mogą być wykorzystywane przeciwko każdemu obywatelowi Rzeczypospolitej i potem te informacje wykorzystywane do niecnych celów - dodał polityk.

Czy prace komisji będą utajnione?

- Jeżeli chodzi o utajnienie, to jest to ciekawy temat. Można znieść specjalną ustawą klauzulę z materiałów dotyczących podsłuchów, z wyjątkiem uzyskanych w ich drodze informacji, a więc wykluczyć sytuację, że przychodzą na komisję przedstawiciele służb, którzy mówią, że nie mogą przekazać żadnych informacji, bo - według ustawy o ochronie informacji niejawnych - są oni zobligowani klauzulami tajności. Najlepiej byłoby znieść ustawą klauzulę tajności, żeby można było potwierdzić, że taka a taka osoba była obiektem, którym interesowały się służby, ale przedstawiciele służb nie mogliby powiedzieć, jakie były efekty tego postępowania - powiedział Paweł Kukiz.

 

ZOBACZ: Izrael. Będzie państwowa komisja do zbadania nielegalnych podsłuchów z użyciem Pegasusa

 

Jak dodał "w tej nowej ustawie powinien być także zapis o zniesieniu immunitetów sędziowskich w stosunku do tych, którzy podpisali wnioski o wyrażenie zgody na podsłuch. Można zapewnić anonimowość zeznającym, ale zeznania byłyby publiczne"

Kukiz: chodzi o wysunięcie wniosków, by dokonać zmian w legislacji

- Jakiś konkretny efekt miała komisja, która badała aferę Rywina, ale i tak mniejszy niż ja bym tego oczekiwał. Skończyło się wówczas na skazaniu jednej osoby. Uważam, że - w przypadku komisji - nie powinno chodzić o wymierzenie jakiejś sprawiedliwości, tylko chodzi o wysunięcie takich wniosków ze spraw z komisji, by dokonać zmian w legislacji, które uniemożliwią lub w znacznym stopniu ograniczą możliwość nadużyć w przyszłości - stwierdził. 

 

Zaznaczył, że "chodzi o zmiany w legislacji i one powinny być celem takiej komisji, a nie spalenie kogoś na stosie, bo tak było z komisją dotyczącą afery Rywina. Wówczas trzeba było zbadać cały układ, dlaczego to było możliwe i dlaczego taki lobbysta może mieć wpływ na ustawę".

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie