Ćwiczenia rosyjskiej floty wokół Krymu. Moskwa "optymalizuje" personel dyplomatyczny w Kijowie

Świat
Ćwiczenia rosyjskiej floty wokół Krymu. Moskwa "optymalizuje" personel dyplomatyczny w Kijowie
Wikimedia/Ministry of Defence/Zdjęcie ilustracyjne
Rosyjskie okręty wojenne

Ponad 30 rosyjskich okrętów wypłynęło na Morze Czarne, by wziąć udział w ćwiczeniach Floty Czarnomorskiej. Służby prasowe floty określiło je jako ćwiczenia z zakresu obrony wybrzeża Krymu. Dodatkowo MSZ Rosji poinformowało w sobotę o "pewnej optymizacji personelu" swych przedstawicielstw zagranicznych na Ukrainie.

"Obawiając się możliwych prowokacji reżimu kijowskiego bądź krajów trzecich podjęliśmy decyzję o pewnej optymizacji rosyjskich placówek zagranicznych na Ukrainie. Nasza ambasada i konsulaty nadal będą pełnić najważniejsze funkcje" - głosi oświadczenie MSZ.

 

Rosyjski resort oświadczył, iż Rosja "wnosi, iż koledzy brytyjscy i amerykańscy wiedzą o jakichś przygotowywanych na Ukrainie akcjach siłowych". Ministerstwo w ten sposób skomentowało decyzje niektórych krajów zachodnich o ewakuowaniu personelu dyplomatycznego z Ukrainy.

 

ZOBACZ: Prof. Zbigniew Lewicki: Putin ze względu nie uzyskując ustępstw od Zachodu, został zapędzony w róg

 

Wiceszef MSZ Rosji Andriej Rudenko powiedział w czwartek, że Rosja "pozostawia sobie prawo do podjęcia niezbędnych kroków w celu zapewnienia bezpieczeństwa dyplomatom na Ukrainie, ich ochrony przed możliwymi prowokacjami reżimu kijowskiego bądź krajów trzecich". Wcześniej szef MSZ Siergiej Ławrow powiedział, że jego resort zaleci tym pracownikom przedstawicielstwa Rosji, którzy nie są niezbędni, by czasowo wyjechali z Ukrainy. Zapewnił przy tym, że doniesienia o planach rosyjskiego ataku przeciwko Ukrainie są "spekulacjami".

Ćwiczenia rosyjskiej floty na Morzu Czarnym

Tymczasem ponad 30 rosyjskich okrętów wypłynęło na Morze Czarne, by wziąć udział w ćwiczeniach Floty Czarnomorskiej - podały w sobotę służby prasowe floty. Określiło ono te działania jako ćwiczenia z zakresu obrony wybrzeża Krymu. Jednostki, które wypłynęły w morze wyruszyły z Noworosyjska, portu na południu Rosji i z Sewastopola na anektowanym przez Rosję w 2014 roku Półwyspie Krymskim.

 

ZOBACZ: Biały Dom: ryzyko rosyjskiej inwazji na Ukrainę wysokie, może do niej dojść przed końcem igrzysk

 

W ćwiczeniach wezmą udział m.in. fregaty, małe okręty rakietowe i kutry rakietowe, małe jednostki desantowe i do zwalczania okrętów podwodnych. Ćwiczeniami będzie kierował dowódca Floty Czarnomorskiej Igor Osipow.

 

Działania rosyjskiej Floty Czarnomorskiej zbiegają się z koncentracją sił Rosji przy granicy z Ukrainą. Państwa zachodnie ostrzegają, że Rosja może dokonać ataku na sąsiedni kraj; Moskwa temu zaprzecza.

Związkowa Stanowczość-2022

W styczniu władze Białorusi i Rosji poinformowały o rozpoczęciu nieplanowego "sprawdzianu sił reagowania Państwa Związkowego". 18 stycznia podano, że rozpoczął się przerzut rosyjskich wojsk i sprzętu, głównie ze Wschodniego Okręgu Wojskowego na Dalekim Wschodzie Rosji. Drugi etap "sprawdzianu" stanowią manewry Związkowa Stanowczość-2022, które mają potrwać do 20 lutego.

 

ZOBACZ: Białoruś. Rozpoczęły się manewry wojskowe z udziałem rosyjskich żołnierzy

 

Manewry odbędą się na poligonach: Obóz-Lesnowski, Osipowicki, Brzeski, Gożski i Domanowski, jak również w wyznaczonych terenach poza poligonami w obwodach grodzieńskim, brzeskim, witebskim i homelskim. Wykorzystane zostaną również lotniska w Baranowiczach, Łunincu, Lidzie i Maczuliszczach.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie