Wielka Brytania. Wizyta Borisa Johnsona w Polsce. Media: to część ofensywy dyplomatycznej

Świat
Wielka Brytania. Wizyta Borisa Johnsona w Polsce. Media: to część ofensywy dyplomatycznej
PAP/EPA/ANDY RAIN
Ofensywa dyplomatyczna Johnsona

Czwartkowe wizyty premiera Borisa Johnsona w Brukseli i Warszawie są wraz z rozmowami szefowej MSZ Liz Truss częścią dyplomatycznej ofensywy Wielkiej Brytanii w sprawie Ukrainy - piszą w czwartek brytyjskie media.

Prasa odnotowuje zapowiedziane w środę wieczorem postawienie w stan gotowości tysiąca dodatkowych brytyjskich żołnierzy, którzy mają pomóc w razie kryzysu humanitarnego na wschodniej flance NATO.

 

"Boris Johnson przylatuje do Polski w czwartek, co jest postrzegane jako ogromny pokaz poparcia dla sojusznika z NATO. (...) Brytyjscy urzędnicy ostrzegli Rosję, że jakiekolwiek dalsze wtargnięcie na Ukrainę będzie »katastrofą humanitarną«. Potencjalnie doprowadziłoby to do masowych przesiedleń ludności, co miałoby znaczący wpływ na kraje Europy Wschodniej, w tym Polskę i Litwę. To skłoniło Wielką Brytanię do postawienia wojsk w stan gotowości do działań humanitarnych, jeśli zajdzie taka potrzeba, choć mogą one być również wykorzystane do zapewnienia dalszego wsparcia dla sojuszników w regionie" - wyjaśnia "Daily Express".

 

ZOBACZ: USA. Joe Biden: jeśli Rosja przeprowadzi inwazję na Ukrainę, nie będzie Nord Stream 2

 

"Evening Standard" przypomina, że oprócz Johnsona do Polski w czwartek przylatuje 350 dodatkowych żołnierzy. "Boris Johnson przylatuje do Polski w czwartek, aby okazać wsparcie dla kluczowego sojusznika NATO w obliczu ciągłych obaw przed rosyjską inwazją na Ukrainę. (...) W tym samym czasie 350 żołnierzy z 45 Komanda ma rozpocząć misję w Polsce w ramach ogłoszonego na początku tygodnia wzmocnienia brytyjskiego wsparcia dla tego kraju. Przed wizytą w Warszawie Johnson podkreślił, że Zachód musi pozostać nieugięty wobec »dyplomacji przymusu« (prezydenta Rosji Władimira) Putina" - pisze gazeta.

Johnson spotka się z Morawieckim i Stoltenbergiem

"Johnson odwiedzi rano kwaterę główną NATO w Belgii, aby rozmawiać z sekretarzem generalnym Jensem Stoltenbergiem w ramach wysiłków zmierzających do wypracowania jednolitej linii przeciwko Putinowi. Premier spotka się z polskim premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą, jako że Wielka Brytania stara się zapewnić swoich partnerów, że będzie ich wspierać w obliczu agresji Rosji" - zapowiada "Daily Mail".

 

ZOBACZ: W. Brytania. Siedmiolatka do premiera Johnsona: następnym razem przestrzegaj zasad

 

Z kolei "The Guardian" uważa, że Wielka Brytania pozostała nieco z tyłu, jeśli chodzi o wysiłki dyplomatyczne, i teraz stara się to nadrobić. "Następnie Johnson spotka się w Warszawie z premierem Polski Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą w ramach szerszej akcji brytyjskiej dyplomacji. W czwartek w Moskwie ma się pojawić brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss, a w piątek minister obrony Ben Wallace. Johnson był krytykowany za brak aktywności w czasie kryzysu wokół Ukrainy, ponieważ walczy z krajowym kryzysem wokół imprez na Downing Street 10. Tymczasem francuski prezydent Emmanuel Macron odwiedził we wtorek Moskwę, by negocjować bezpośrednio z (...) Putinem, choć nie udało mu się osiągnąć przełomu" - pisze.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie