Szef NATO: Rosja musi wybrać między dyplomatycznym rozwiązaniem a sankcjami gospodarczymi

Świat
Szef NATO: Rosja musi wybrać między dyplomatycznym rozwiązaniem a sankcjami gospodarczymi
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

- Rosja musi wybrać dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu wokół Ukrainy lub stawić czoło sankcjom gospodarczym ze strony Zachodu i zwiększonej obecności wojskowej sił NATO we wschodnich krajach Sojuszu - powiedział w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

- Rosja ma wybór: może wybrać rozwiązanie dyplomatyczne – a my jesteśmy gotowi usiąść do rozmów – ale jeśli wybierze konfrontację, zapłaci wyższą cenę – powiedział szef Sojuszu Północnoatlantyckiego na wspólnej konferencji prasowej z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem w Brukseli.

 

- Będą sankcje gospodarcze. Będzie zwiększona obecność wojskowa NATO we wschodniej części Sojuszu, a Wielka Brytania jest tego naprawdę ważną częścią – powiedział.

NATO ostrzega Rosję przed sankcjami 

Johnson powiedział, że kryzys na Ukrainie znajduje się w najbardziej niebezpiecznym momencie i ważne jest, aby przez kilka następnych dni podejmować właściwe działania, ponieważ informacje wywiadowcze na temat ruchów wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą są nadal "ponure".

 

ZOBACZ: Ukraina. Manewry wojskowe "Zamieć 2022" rozpoczęły się na terenie całego kraju

 

- Szczerze mówiąc nie sądzę, aby decyzja została jeszcze podjęta (przez Moskwę w sprawie ewentualnej inwazji na Ukrainę - PAP). Ale to nie znaczy, że niemożliwe jest, aby coś absolutnie katastrofalnego wydarzyło się bardzo szybko - wskazał.

 

- Kilka najbliższych dni to prawdopodobnie najbardziej niebezpieczny moment (...) w największym kryzysie bezpieczeństwa, z jakim zmaga się Europa od dziesięcioleci, i musimy sobie z tym dobrze poradzić. Potrzebne jest połączenie sankcji i militarnej determinacji plus dyplomacja - wskazał.

nb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie