Ukraina. Manewry wojskowe "Zamieć 2022" rozpoczęły się na terenie całego kraju

Świat
Ukraina. Manewry wojskowe "Zamieć 2022" rozpoczęły się na terenie całego kraju
PAP/EPA/ANATOLII STEPANOV
- Dowódcy ukraińskich wojsk będą mogli doskonalić swoje praktyki obronne, w tym operacje asymetryczne, na poligonach w całym kraju - powiedział dowódca połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Najew

Na terenie całej Ukrainy rozpoczęły się w czwartek ćwiczenia wojskowe "Zamieć 2022" mające przygotować ukraińską armię do działań obronnych w obliczu prowadzonych równolegle na Białorusi manewrów wojsk rosyjskich i białoruskich.

- Dowódcy ukraińskich wojsk będą mogli doskonalić swoje praktyki obronne, w tym operacje asymetryczne, na poligonach w całym kraju - powiedział dowódca połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Najew, komentując rozpoczęcie manewrów.

 

Deklarowanym celem ćwiczeń jest usprawnienie współpracy organów zarządzania działaniami armii w prowadzeniu operacji obronnych.

Ćwiczenia wojsk rosyjskich i białoruskich 

Również w czwartek rozpoczęły się wspólne ćwiczenia wojsk rosyjskich i białoruskich prowadzone na południu Białorusi, w pobliżu północnej granicy Ukrainy. Eksperci oraz zachodni przywódcy obawiają się, że ćwiczenia te mogą posłużyć Rosji do przeprowadzenia ataku na Ukrainę.

 

Ćwiczenia połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy zostały zapowiedziane przez ministra obrony tego kraju Ołeksija Reznikowa w poniedziałek. Zaznaczył on wówczas, że podczas manewrów przeprowadzone zostaną ćwiczenia z bronią dostarczoną Ukrainie przez zachodnich sojuszników - tureckimi dronami Bayraktar, amerykańskimi pociskami Javelin oraz dostarczonymi przez W. Brytanię wyrzutniami kierowanych pocisków przeciwpancernych NLAW.

 

ZOBACZ: Minister Obrony Wielkiej Brytanii: Rosja planuje strategiczne ćwiczenia nuklearne

 

- Ćwiczenia odbędą się między innymi na poligonach Równe, Kowel, Owrucz (graniczące z Białorusią północne obszary Ukrainy - PAP), na Piaskach Aleszkowskich i w pobliżu Odessy - powiedział w poniedziałek Reznikow.

nb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie