Rosja. Strażnik pomazał wartościowy obraz. Nudziło mu się w pracy

Świat
Rosja. Strażnik pomazał wartościowy obraz. Nudziło mu się w pracy
Pavel Lisitsyn/SPUTNIK Russia/East News/Twitter
Obraz "Trzy postacie" Anny Leporskiej został zniszczony przez ochroniarza w Prezydenckim Centrum Borysa Jelcyna w Jekaterynburgu w Rosji.

Ubezpieczony na kwotę prawie 900 tys. euro obraz "Trzy postacie" Anny Leporskiej został zniszczony przez strażnika, pilnującego wystawy w Prezydenckim Centrum Borysa Jelcyna w Jekaterynburgu w Rosji. Mężczyzna stracił pracę, grozi mu też więzienie.

Jak poinformowała gazeta "The Art Newspaper Russia", obraz znanej rosyjskiej malarki Anny Leporskiej został zniszczony przez ochroniarza, pracującego przy wystawie w Prezydenckim Centrum Borysa Jelcyna w Jekaterynburgu w Rosji.

Znudzony strażnik zniszczył obraz

Z doniesień medialnych wynika, że strażnik, który dopuścił się aktu wandalizmu, był pierwszy dzień w pracy. Mężczyzna nudził się i długopisem dorysował dwóm postaciom na obrazie oczy. Nowy detal zauważyło dwoje turystów zwiedzających wystawę, 7 grudnia ubiegłego roku. Sprawę zgłoszono kuratorowi wystawy.

 

ZOBACZ: Czechy. Ukradł obrazy o wartości 20 tys. euro i odjechał tramwajem

 

Strażnik stracił pracę i zapłaci grzywnę, ale - jak podaje serwis Sky News - grozi mu także trzy miesiące więzienia. W sprawie prowadzone jest śledztwo. Dyrekcja muzeum nie ujawniła tożsamości mężczyzny.

 

Zniszczony obraz Leporskiej wrócił do galerii w Moskwie, skąd został wypożyczony. Jego restauracja ma kosztować ponad 4 tys. euro. Dzieło nie odniosło nieodwracalnych szkód.

 

Chociaż galeria nie podaje wartości obrazu, to wiadomo, że jest on ubezpieczony na kwotę prawie 900 tys. euro.

zma/pgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie