Koronawirus. Adam Niedzielski: krótsza izolacja, kwarantanna na nowych zasadach

Polska
Koronawirus. Adam Niedzielski: krótsza izolacja, kwarantanna na nowych zasadach
PAP/Tomasz Gzell
Minister zdrowia Adam Niedzielski

Od 15 lutego izolacja będzie trwała siedem dni - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Zmiany nastąpią również w zasadach kwarantanny. Od 11 lutego zostaje zniesiona kwarantanna przyjazdowa dla osób podróżujących z państw grupy Schengen.

Podczas konferencji prasowej szef resortu zdrowia poinformował, że "od 15 lutego będziemy stosowali siedmiodniową izolację zamiast standardu dziesięciu dni, który obowiązywał do tej pory".

 

Niedzielski poinformował również, że "od 15 lutego będziemy mieli naliczaną kwarantannę dla współdomowników wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny".

 

ZOBACZ: Wykrywanie grypy i COVID-19 przy użyciu smartfona. Amerykanie stworzyli nową aplikację

 

Wyjaśnił, że "nie będzie wobec tego takiej sytuacji, że jeżeli ktoś jest izolowany, a współdomownik przebywa z nim na kwarantannie, to ta kwarantanna jest jeszcze dodatkowo, po zakończeniu izolacji współdomownika, naliczana jak w tej chwili, w wysokości siedmiu dni".

 

- Kwarantanna i izolacje będą liczone równolegle - zapewnił. Wyjaśnił, że "jak ktoś zaczyna chorować, to również zaczyna się kwarantanna i nie ma dodatkowego naliczania po zakończeniu izolacji".

Kwarantanna współdomowników

Podczas konferencji prasowej minister zdrowia był m.in. pytany o to, czy współdomownicy osoby chorej nadal są objęci obowiązkiem wykonania testu.

 

- Jeżeli chodzi o współdomowników, to żeby zwolnić się z kwarantanny w przypadku osób zaszczepionych, trzeba wykonać test - zaznaczył Niedzielski.

 

ZOBACZ: Pięciolatek złamał kwarantannę. Pojechał z bratem na pole

 

Wyjaśni także, że "jeżeli mówimy o wprowadzeniu nowej reguły kwarantanny dla współdomowników, czyli że się ona zaczyna w tym momencie, w którym zaczyna się izolacja chorego, to nadal obowiązuje reguła, że kwarantanna może zostać skrócona dla osób zaszczepionych po wykonaniu testu".

 

- Zaszczepieni są po prostu bardziej bezpieczni - dodał szef resortu zdrowia.

 

Niedzielski zaznaczył również, że możliwość zwolnienia z izolacji po wykonaniu testu na obecność koronawirusa po pięciu dniach, cały czas obowiązuje tylko medyków i służby mundurowe.

Kwarantanna dla przyjeżdzających

Szef resortu zdrowia poinformował także o zmianach w zasadach kwarantanny. Od 11 lutego zniesiona zostanie instytucja kwarantanny przyjazdowej z państw grupy Schengen.

 

Natomiast kwarantanna przyjazdowa z państw spoza strefą Schengen skrócona zostanie do 7 dni.

 

Wcześniej kwarantanna przyjazdowa obowiązywała, w zależności od państwa przybycia, 7 lub 10 dni.

 

O wszystkich zmianach w obostrzeniach przeczytasz tutaj.

dk/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie