Koronawirus. Szwecja znosi wszystkie restrykcje covidowe

Świat
Koronawirus. Szwecja znosi wszystkie restrykcje covidowe
Maria Eklind/Flickr.com
Restauracja w Malmoe, zdj. ilustracyjne

O północy Szwecja znosi wszystkie obowiązujące restrykcje koronawirusowe. Przestaną obowiązywać m.in. certyfikaty covidowe oraz limity zgromadzeń. W poniedziałek tamtejszy rząd ogłosił, że od środy skończą się kontrole graniczne podróżnych wjeżdżających z UE.

- Nadszedł czas otworzyć Szwecję. Mamy lepszą wiedzę na temat wirusa, poprawiła się sytuacja w służbie zdrowia oraz wzrosło tempo szczepień - podkreśliła kilka dni temu premier Magdalena Andersson, ogłaszając zniesienie restrykcji. 

 

Dyrektor Urzędu Zdrowia Publicznego Karin Tegmark Wisell dodała, że złoży wniosek do rządu o usunięcie COVID-19 z listy chorób zagrażających społeczeństwu. - Rozprzestrzenianie się koronawirusa utrzymuje się na wysokim poziomie, ale stało się jasne, że pandemia zmieniła charakter. Zakażenie Omikronem powoduje łagodniejsze objawy - tłumaczyła Tegmark Wisell.

Zniesienie restrykcji od 9 lutego

Od 9 lutego pozostanie jedynie zalecenie pozostania w domu w przypadku wystąpienia objawów chorobowych. Osoby niezaszczepione przeciw COVID-19 powinny unikać dużych zbiorowisk ludzi.

 

ZOBACZ: Szwecja: testowanie na COVID-19 nie będzie już powszechnie zalecane

 

Rząd Szwecji znosi obostrzenia jako ostatni w Skandynawii po decyzji władz Danii, które otworzyły społeczeństwo 1 lutego, a także Norwegii oraz Finlandii.

Koniec z certyfikatami i testami na granicy 

Rząd Szwecji ogłosił w poniedziałek, że od środy skończą się kontrole graniczne podróżnych wjeżdżających z UE. Oznacza to, że nie będą sprawdzane certyfikaty COVID-19, a niezaszczepieni nie będą musieli okazywać negatywnego wyniku testu.

 

- Decyzja o całkowitym zniesieniu ograniczeń wjazdowych opiera się na ocenie Urzędu Zdrowia Publicznego, który uznał, że ten środek kontroli nie jest już dłużej konieczny - podkreśliła minister handlu zagranicznego i współpracy nordyckiej Anna Hallberg.

 

W przypadku wjazdu do Szwecji z innych krajów niż państwa UE, państw nordyckich oraz Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej kontrole epidemiczne na granicy mają się zakończyć 31 marca.

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie