Przemysław Czarnek: mam nadzieję, że radykalnie skrócimy naukę zdalną

Polska
Przemysław Czarnek: mam nadzieję, że radykalnie skrócimy naukę zdalną
Pixabay/Zdjęcie ilustracyjne
Czarnek: mam nadzieję, że radykalnie skrócimy naukę zdalną

- Realnie myślimy o skróceniu nauki zdalnej; jutro będziemy w tej sprawie podejmować decyzje - powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Lublinie szef MEiN był pytany o ewentualne plany skrócenia zdalnego nauczania dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych.

 

ZOBACZ: Zdalne nauczanie. Przemysław Czarnek: najpóźniej 28 lutego wracamy po feriach do nauki stacjonarnej

 

- Sytuacja pandemiczna zmienia się w dobrym kierunku - stwierdził Czarnek. Przypomniał, że porównując tydzień do tygodnia obserwowany jest spadek liczby zakażeń. Zdaniem szefa MEiN, jest to podstawą do zastanowienia się nad skróceniem nauki zdalnej, która pierwotnie była zaplanowana do końca lutego, czyli do zakończenia ferii zimowych.

W środę będą podejmowane decyzję

- Dzisiaj możemy realnie myśleć o tym, żeby ona była krótsza. Jutro też będziemy w tej sprawie podejmować decyzje. Jestem po rozmowach i z panem premierem i ministrem Niedzielskim. Zobaczymy, jakie będą jutro wskaźniki zakażeń – powiedział Czarnek.

 

ZOBACZ: Nauka zdalna do końca ferii zimowych. Opublikowano rozporządzenie

 

Dodał, że w przypadku decyzji o skróceniu nauki zdalnej w pierwszej kolejności do szkoły wrócą uczniowie z tych województw, które ferie zimowe miały w styczniu. - Mam nadzieję, że radykalnie skrócimy naukę zdalną – stwierdził szef MEiN.

Nauka zdalna do 27 lutego

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki, od 27 stycznia, zawieszone zostało stacjonarne funkcjonowanie szkół podstawowych dla uczniów klas V-VIII i uczniów szkół ponadpodstawowych, przeszli oni na zdalne nauczanie. Ma ono potrwać do 27 lutego.

 

Uczniowie klas I-IV szkół podstawowych uczą się nadal stacjonarnie. Stacjonarnie pracują też placówki wychowania przedszkolnego.

 

Jednocześnie nie uległy zmianie terminy ferii zimowych. Przewidziano je w czterech terminach. Jako pierwsi w kraju - od 15 do 30 stycznia ferie mieli uczniowie z pięciu województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Do 6 lutego ferie mieli uczniowie z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego; dla nich ferie zaczęły się 22 stycznia. Z kolei od 29 stycznia do 13 lutego ferie mają uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Jako ostatni w tym roku - od 12 do 27 lutego - ferie będą mieć uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i ze śląskiego.

wys/ml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie