PiS z Konfederacją nie mógłby stworzyć rządu. Sondaż poparcia dla partii

Polska
PiS z Konfederacją nie mógłby stworzyć rządu. Sondaż poparcia dla partii
sejm.gov.pl
"Rz": opozycja miałaby dziś większe szanse na budowanie rządu

Według sondażu dla "Rzeczpospolitej" PiS cieszy się 31,1 proc. poparciem społeczeństwa. KO zdobywa 26,7 proc. głosów, Polska 2050 - 11,1 proc., Konfederacja - 6,9 proc. Lewica - 6,6 proc. a PSL - 5,2 proc. Według dziennika to opozycja miałaby większe szanse na budowanie rządu niż PiS.

Z sondażu wynika też, że 12,4 proc. Polaków nie wie, na kogo zagłosować - są to odpowiedzi "trudno powiedzieć". Badanie CATI dla "Rz" przeprowadził IBRiS w dniach 4-6 lutego na grupie 1100 respondentów.

 

ZOBACZ: Sondaż: Donald Tusk liderem opozycji. W zestawieniu znalazł się były wicepremier Jarosław Gowin

 

Gazeta na podstawie tego badania przedstawia też symulację podział mandatów w Sejmie przygotowaną przez prof. Jarosława Flisa, socjologa z UJ. Symulacja ta pokazuje, że opozycja: KO, Polska 2050, Lewica i PSL miałaby 248 mandatów. "PiS otrzymałby ich 186 i nawet razem z Konfederacją, która uzyskałaby 25 mandatów, nie mógłby stworzyć rządu" - zauważa dziennik.

"Opozycja miałaby dziś większe szanse na budowanie rządu"

Jednocześnie ocenia, że Polski Ład nie ułatwił PiS odbudowania poparcia, które utrzymuje się na poziomie ok. 30 proc. - Gwarantuje to pierwsze miejsce w rankingu, ale to opozycja miałaby dziś większe szanse na budowanie rządu - konkluduje "Rz".

 

ZOBACZ: Sondaż IBRiS: Donald Tusk i Mateusz Morawiecki z największym zaufaniem u emerytów

 

"Zdolność do sprawowania władzy w tym układzie nie zależy od indywidualnego wyniku, tylko od możliwości koalicyjnych. Platforma (157 mandatów w Sejmie) może liczyć po wyborach na Polskę 2050, która otrzymuje poparcie 11,1 proc., co przekłada się na 54 mandaty, do Sejmu weszłoby też PSL z poparciem 5,2, co daje ludowcom 14 mandatów. Swój klub miałaby także Lewica otrzymująca 6,6 proc., czyli 23 mandaty. Razem: 248 mandatów dla opozycji. Warto podkreślić, że wynik ten dotyczy startu każdej partii osobno, a nie wspólnej opozycyjnej listy. PiS oczywiście uzyskuje w symulacji największą liczbę mandatów – 186. Nawet jednak gdyby udało się partii Jarosława Kaczyńskiego zawiązać koalicję z Konfederacją, która otrzymuje poparcie na poziomie 6,9 proc., co zapewnia jej 25 mandatów, to wciąż zapewnia to prawicowej koalicji tylko 211 szabel w Sejmie" - podaje "Rzeczpospolita".

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie