Koronawirus w Europie. Setki tysięcy osób na zwolnieniach z powodu COVID-19. Brakuje pracowników

Świat
Koronawirus w Europie. Setki tysięcy osób na zwolnieniach z powodu COVID-19. Brakuje pracowników
PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND
Setki tysięcy Europejczyków przechodzi na zwolnienia lekarskie

Z powodu przechodzącej przez Europę fali zakażeń koronawirusem, wywoływanych wariantem Omikron, setki tysięcy pracowników przebywają w izolacji lub na kwarantannie. Niektóre kraje złagodziły ich zasady, by nie doprowadzić do paraliżu kluczowych sektorów. Nieobecność pracowników jest szczególnie mocno odczuwana w oświacie, służbie zdrowia i transporcie.

W Niemczech w połowie stycznia skrócono okres kwarantanny i izolacji, by zapobiec nieobecności w pracy zbyt wielu pracowników służby zdrowia i innej infrastruktury krytycznej. Według nowych przepisów zakażona osoba może zostać zwolniona z izolacji po siedmiu dniach, jeżeli przedstawi negatywny wynik testu PCR. Pracownicy szpitali i domów opieki by zakończyć izolację po siedmiu dniach muszą dodatkowo nie wykazywać żadnych objawów przez dwa ostatnie dni tego okresu.

 

Z powodu nieobecności dużej części personelu zamykane są niektóre domy opieki. W Berlinie i Frankfurcie nad Menem ograniczane są kursy komunikacji miejskiej. Zamykane są też niektóre placówki oświaty. W samym Frankfurcie z powodu izolacji lub kwarantanny nie pracuje jedna trzecia wychowawców przedszkolnych największej sieci tych placówek w mieście.

Czechy

W Czechach we wtorek w izolacji znajdowało się 628 tys. osób, które otrzymały pozytywny wynik badania na obecność koronawirusa. W zakładach pracy i szkołach przeprowadza się rutynowe badania.

 

Jak donoszą media, z powodu niedoboru pracowników, w wielu miastach komunikacja publiczna przechodzi na weekendowy rozkład jazdy. Szybko rosnąca liczba osób przebywających na kwarantannie spowodowała jej skrócenie do pięciu dni.

 

ZOBACZ: Czechy. Zniesienie certyfikatów covidowych. Rząd ustalił datę

Słowacja

Na Słowacji izolację zakażonych osób i kwarantannę pozostających z nimi w kontakcie również ograniczono do pięciu dni. Powszechne są informacje o wynikających z braku pracowników ograniczeniach w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej, w odróżnieniu od Czech wpływa to również na rozkład jazdy pociągów.

Litwa

Litewski zakład ubezpieczeń społecznych poinformował, że w styczniu liczba wydawanych zwolnień lekarskich wzrosła o 63 proc. w stosunku do tego samego miesiąc 2021 roku. W 2022 r. wydano już 389 tys. zwolnień lekarskich, 100 tys. z nich z powodu zakażenia SARS-CoV-2. Gdy na izolacji bądź kwarantannie przebywa ponad 30 proc. uczniów, nauka w szkole odbywa się zdalnie. Litewska poczta informuje o możliwych opóźnieniach w dostarczaniu listów i przesyłek, spowodowanych urlopami zdrowotnymi pracowników.

 

Od 24 stycznia zakażone osoby, które nie mają objawów, nie podlegają obowiązkowi izolacji i mogą pracować. Decyzja została podjęta, by zapewnić funkcjonowanie krytycznych branż, takich jak opieka zdrowotna, energetyka czy służby mundurowe.

 

ZOBACZ: Litwa. Z powodu braku personelu bezobjawowo chorzy na COVID-19 mogą pracować

Włochy

We Włoszech zakażonych jest obecnie ok. 2,4 mln osób. Kolejne miliony są objęte kwarantanną. Z obowiązku jej odbywania zwolnione są osoby, które przyjęły trzy dawki szczepionki przeciwko Covid-19. Nie notuje się większych utrudnień, choć w wielu urzędach i instytucjach pracuje mniej osób.

 

Na wypadek pogorszenia się sytuacji, zakład transportu miejskiego w Rzymie opracował plan sprowadzenia żołnierzy, którzy kierowaliby miejskimi autobusami. Na razie jego realizacja nie była konieczna.

Hiszpania

W Hiszpanii w styczniu każdego dnia wydawano średnio 10 tys. zwolnień lekarskich. Według rządu, tak wysoka liczba urlopów chorobowych była notowana jedynie między marcem a kwietniem 2020 roku, na początku epidemii Covid-19. Od grudnia na zwolnieniach przebywało 10 proc. pracowników.

 

Największym wyzwaniem w sytuacji masowych zwolnień jest zapewnienie funkcjonowania szkół i placówek ochrony zdrowia. Niektóre regiony, np. Katalonia informowały o paraliżu szkół, spowodowanym infekcjami wśród grona nauczycielskiego.

 

ZOBACZ: Hiszpania. Rząd nie chce cofnięcia nakazu noszenia masek na świeżym powietrzu

Portugalia

W liczącej 10,3 miliona mieszkańców Portugalii na początku lutego z powodu zakażenia lub kontaktu z zainfekowaną osobą nie pracowało 1,2 mln osób. Brak pracowników najbardziej odczuwany jest w opiece zdrowotnej oraz w placówkach oświatowych.

Szwecja

W stolicy Szwecji Sztokholmie, na zwolnieniach lekarskich przebywa 22 proc. pracowników oświaty, co utrudnia pracę placówek edukacyjnych. W 28 ze 146 szkół nauka odbywa się zdalnie. Pod koniec stycznia po raz pierwszy od wybuchu pandemii zdecydowano o dwudniowym wstrzymaniu ruchu połowy pociągów w Szwecji. Decyzja wynikała z niedoboru przebywających w izolacji i na kwarantannach pracowników. Podobne problemy miały linie lotnicze SAS.

 

Od 20 stycznia złagodzono zasady kwarantanny dla pracowników najważniejszych społecznie zawodów, którzy mają również priorytetowy dostęp do testów.

Finlandia

W Finlandii na początku 2022 roku znacznie poluzowano przepisy związane z izolacją i kwarantanną. W najbardziej zaludnionym obszarze kraju – aglomeracji stołecznych Helsinek – nie są już praktycznie stosowane. Władze uznały, że infekcje koronawirusem są tak rozpowszechnione, że dotychczasowe środki walki z epidemią już nie ograniczają jej rozwoju. Na izolację kierowane są głównie osoby, które mogą mieć kontakt z grupami ryzyka, czyli np. pracownicy sektora zdrowia. Pozostałym, w tym pracownikom oświaty, zaleca się jedynie "samodzielne odpowiedzialne zachowanie".

pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie