Szrot: we wtorek spotkanie prezydenta Dudy z prezydentem Francji i kanclerzem Niemiec

Świat
Szrot: we wtorek spotkanie prezydenta Dudy z prezydentem Francji i kanclerzem Niemiec
PAP/EPA/YOAN VALAT / POOL, PAP/Leszek Szymański, PAP/EPA/Andreas Gora / POOL
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Francji Emmanuel Macron mają spotkać się we wtorek w Berlinie

W formacie Trójkąta Weimarskiego prezydent Andrzej Duda spotka się we wtorek w Berlinie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem; rozmowa będzie dotyczyła bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej - powiedział w sobotę szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

- W formacie Trójkąta Weimarskiego prezydent Duda spotka się w najbliższy wtorek z prezydentem Macronem i kanclerzem Scholzem - przekazał prezydencki minister.

 

Szrot poinformował, że tematem rozmowy przywódców będą sprawy bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Jak zaznaczył, do spotkania dojdzie we wtorek późnym popołudniem lub wieczorem w Berlinie.

Spotkanie Trójkąta Weimarskiego

O planowanym spotkaniu w Berlinie w formule Trójkąta Weimarskiego informowano nieoficjalnie w połowie tygodnia.

 

W środę szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch potwierdził w TVP Info, że wkrótce może dojść do spotkania w formule Trójkąta Weimarskiego. Jak wówczas mówił, jeżeli uda się ustalić datę spotkania w formule Trójkąta Weimarskiego - tematem rozmowy będzie Ukraina. Kumoch zaznaczył również, że Polska proponuje, by przywódcy Polski, Niemiec i Francji spotkali się na początku przyszłego tygodnia, po powrocie prezydenta Dudy z Chin.

 

ZOBACZ: Prezydent rozmawiał w Pekinie z sekretarzem generalnym ONZ. Chodzi o Ukrainę

 

- Zarówno Francja, Niemcy jak i Polska podejmują różnego typu działania (dot. sytuacji na Ukrainie). (...) Każdy z tych krajów ma swoje kontakty i warto, aby przywódcy trzech wielkich państw europejskich tymi kontaktami się wymienili. Myślę, że to też byłaby okazja dla prezydenta Dudy do zreferowania swoich rozmów w Pekinie - powiedział wówczas Kumoch. Szef BPM podkreślał też, że jest wola ze strony wszystkich trzech państw, aby się spotkać po raz pierwszy od dłuższego czasu w formule Trójkąta Weimarskiego.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie