Wspólne oświadczenie Chin i Rosji. "Sprzeciwiamy się rozszerzeniu NATO"

Świat
Wspólne oświadczenie Chin i Rosji. "Sprzeciwiamy się rozszerzeniu NATO"
PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / KREMLIN / SPUTNIK / POOL
Władimir Putin i Xi Jinping

Rosja i Chiny wzywają NATO do wstrzymania ekspansji, a Moskwa w pełni popiera stanowisko Pekinu wobec Tajwanu i sprzeciwia się jego niepodległości – napisano we wspólnym komunikacie ogłoszonym w piątek w czasie wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Pekinie.

W dokumencie opublikowanym na stronie internetowej Kremla zaznaczono również, że Rosja uznaje Tajwan za nieodłączną część Chin i sprzeciwia się "wszelkiego rodzaju niepodległości" tej rządzonej demokratycznie wyspy.

 

Rosja i Chiny sprzeciwiają się "kolorowym rewolucjom" i "wszelkim próbom naruszania bezpieczeństwa i stabilności" podejmowanym na ich wspólnych "regionach przyległych" przez "zewnętrzne siły" - napisano. Według komentatorów może to być odniesienie do niedawnych wydarzeń w Kazachstanie, gdzie m.in. rosyjscy żołnierze pomogli rządowi zdusić masowe protesty.

"Sprzeciw wobec dalszego powiększania NATO"

W komunikacie nie wspomniano wprost o Ukrainie, ale Rosja i Chiny wyraziły sprzeciw wobec "dalszego powiększania NATO" i wezwały Sojusz do "porzucenia zideologizowanego podejścia zimnowojennego" oraz "uszanowania suwerenności, bezpieczeństwa i interesów innych krajów".

 

ZOBACZ: Słowacja udostępni USA dwa lotniska wojskowe. Podpisano umowę

 

"Strona chińska aprobuje i popiera propozycje przedstawione przez Federację Rosyjską, aby stworzyć długoterminowe i prawnie wiążące gwarancje bezpieczeństwa w Europie" – napisano. Obie strony wezwały przy tym USA do "porzucenia planów rozmieszczenia naziemnych pocisków pośredniego i krótszego zasięgu w regionie Azji-Pacyfiku oraz Europie".

 

Pekin i Moskwa potwierdziły też stanowisko, że „nowe relacje międzypaństwowe pomiędzy Rosją a Chinami są nadrzędne wobec politycznych i wojskowych sojuszy z czasów zimnej wojny”. 

Spotkanie przed otwarciem Zimowych Igrzysk Olimpijskich

Putin spotkał się z Xi w Pekinie przed uroczystym otwarciem Zimowych Igrzysk Olimpijskich, w którym obaj wezmą udział. Według chińskich mediów Xi powiedział Putinowi, że ich kraje niewzruszenie wspierają się wzajemnie w ochronie kluczowych interesów.

 

Prezydent Rosji ogłosił natomiast nową umowę gazową, w ramach której do Chin trafiać ma 10 mld metrów sześciennych gazu z rosyjskiego Dalekiego Wschodu rocznie. Agencja Reutera podkreśla, że Putin ogłosił umowę w okresie narastających napięć w relacjach z europejskimi odbiorcami, związanych z Ukrainą.

 

ZOBACZ: Rosja. List Władimira Putina do Chińczyków

 

Rosja jest największym eksporterem gazu do Europy, a kraje zachodnie obawiają się zakłóceń dostaw w przypadku konfliktu zbrojnego. Ogłoszona w Pekinie umowa nie umożliwi jednak Moskwie przekierowania gazu z Europy do Chin, ponieważ dotyczy surowca z wyspy Sachalin na Pacyfiku, która nie ma połączenia z siecią europejską – zaznacza Reuters.

wys/an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie