Rotterdam. Zdemontują część historycznego mostu Koningshaven dla Jeffa Bezosa

Świat
Rotterdam. Zdemontują część historycznego mostu Koningshaven dla Jeffa Bezosa
By Michielverbeek - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5149895
Most Koningshaven, znany też jako De Hef

Historyczny most Koningshaven w Rotterdamie zostanie częściowo zdemontowany, aby zrobić miejsce dla superjachtu Jeffa Bezosa. Warta 485 mln dolarów jednostka założyciela Amazona została wybudowana w stoczni w Alblasserdam niedaleko Rotterdamu.

Centralna część mostu Koningshaven zostanie usunięta. Umożliwi to przepłynięcie 40-metrowego superjachtu zbudowanego dla założyciela Amazona, Jeffa Bezosa - ogłosiły lokalne władze.

 

O usunięcie części mostu poprosiła lokalną radę stocznia w Alblasserdam, niedaleko Rotterdamu, która zbudowała trójmasztową jednostkę.

 

- To jedyna droga do morza - powiedział AFP rzecznik burmistrza Rotterdamu, dodając, że właściciel Amazon zapłaci za cały proces.

Nigdy więcej nie rozbiorą mostu

Decyzja rozgniewała niektórych mieszkańców Holandii. Po gruntownym remoncie w 2017 r. lokalna rada obiecała, że ​​nigdy więcej nie rozbierze mostu, znanego mieszkańcom Rotterdamu jako De Hef. Most powstał w 1878 roku. Odbudowano go po tym, jak w 1940 roku został zbombardowany przez Niemców.

 

Biuro burmistrza podkreśliło korzyści ekonomiczne i miejsca pracy stworzone dzięki budowie łodzi. Obiecało, że most zostanie odbudowany w obecnej formie. Proces potrwa kilka tygodni, zaplanowany zaś jest na lato 2022 r.

 

ZOBACZ: Dziesięciu najbogatszych ludzi świata podwoiło swoje majątki w czasie pandemii

 

57-letni Jeff Bezos jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Jak podała niedawno międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam, łączna fortuna dziesięciu najbogatszych ludzi świata przez dwa lata pandemii urosła ponad dwukrotnie i jest teraz warta 1,5 biliona dolarów.

an/The Guardian
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie