WOŚP 2022. Ile pieniędzy zebrano podczas 30. finału? Jerzy Owsiak podał kwotę

Polska
WOŚP 2022. Ile pieniędzy zebrano podczas 30. finału? Jerzy Owsiak podał kwotę
Prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak

Ponad 136,2 mln zł - to deklarowana kwota jaką udało się zebrać podczas 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy . - Rekordem jest to, że jest to więcej niż było rok temu o tej samej porze, ale ostateczna suma podana zostanie 30 marca - powiedział Jerzy Owsiak, prezes Fundacji.

W niedzielę 30 stycznia odbył się 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem "Przejrzyj na Oczy". Wolontariusze chodzili z puszkami w całej Polsce, ale zbiórka organizowana była też w wielu miejscach poza granicami. Zebrane środki przekazane zostaną na okulistykę dziecięcą.

Ile zebrano podczas 30. finału WOŚP?

- Finał zakończyliśmy sumą deklarowaną - teraz ta suma będzie liczona na koncie bankowym - 136 282 325 zł - powiedział Owsiak. - Nie chodziło o rekordy - przekonywał dodając, że "rekordem jest to, że jest to więcej niż było rok temu o tej samej porze, ale ostateczna suma będzie znana 30 marca".

 

Prezes Fundacji przekazał, że w 30. finał zaangażowane były  1633 sztaby, w tym 90 sztabów zagranicznych m.in. w Nowym Jorku, Tokio, Sydney, Ankarze i Sztokholmie.

Biegali dla kobiet, które chcą zajść w ciążę 

- Oprócz tego, że graliśmy, to także byliśmy bardzo aktywni. Biegaliśmy, biegaliśmy nie tylko po Polsce, ale i na całym świecie. (...) ponad 4 tys. osób przebiegło ulicami Warszawy. Przy okazji wszystkich dużych miast, małych, mniejszych i wiosek dziękujemy wszystkim prezydentom miast, burmistrzom, dziękujemy sołtysom, dziękujemy temu społeczeństwu obywatelskiemu - mówił Owsiak.

 

- Ogromna liczba osób, bo 9,5 tys. biegała z nami online, biegali z nami na każdym krańcu świata. Byliśmy aktywni na wszystkich kontynentach - podkreślał organizator. 

 

ZOBACZ: 29. finał WOŚP. Jerzy Owsiak podał oficjalną sumę

 

- Wszystkie pieniądze z biegu są przeznaczone na zakup pomp insulinowych dla kobiet, które planują zajść w ciążę, a mają "jedynkę" (cukrzycę typu 1), to jest 647 071 zł - poinformował. 

 

Finałom WOŚP towarzyszą także akcje internetowe i wydarzenia zamknięte, które rozpoczynają się już na początku grudnia. Zwieńczeniem zbiórki było odbywające się tuż po godz. 20 "Światełko do Nieba", pokaz pirotechniczny i laserowy w wielu miastach Polski. Jeszcze dziś zakończy się licytacja Złotych Kart Telefonicznych, Złotych Serduszek WOŚP i medali wybitych z okazji trzydziestolecia powstania Fundacji WOŚP. Część aukcji internetowych zakończy się 14 lutego. Ostateczne wyniki zbiórki będą znane pod koniec marca.

 

W ubiegłym roku, podczas 29. finału WOŚP zebrano prawie 127,5 mln. zł. na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i do diagnostyki głowy.

ap/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie