Nowy sondaż partyjny. KO dogania partię rządzącą. "PiS wygrywa, ale nie rządzi"

Polska
Nowy sondaż partyjny. KO dogania partię rządzącą. "PiS wygrywa, ale nie rządzi"
PAP/Radek Pietruszka
PiS byłoby zwycięzcą wyborów do Sejmu i Senatu, ale nie zgromadziłoby wystarczająco posłów, by mieć samodzielną większość

Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby wybory parlamentarne, ale nie miałoby większości w Sejmie - wynika z nowego sondażu dla "DGP" i RMF FM. Na drugim miejscu znalazłaby się Koalicja Obywatelska, a następnie: Polska 2050, Lewica oraz PSL i Konfederacja. Wyniki partii rządzącej mają obniżać m.in. niezadowolenie Polaków ze skutków Polskiego Ładu, propozycja nowej ustawy covidowej oraz rosnąca inflacja.

"PiS wygrywa, ale nie rządzi – to najkrótszy wniosek z najnowszego sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM" - napisał "DGP". Gazeta zwraca uwagę, że najlepiej widać to nie w samych wynikach badania, ale w podziale na mandaty. Dokonano go, wykorzystując kalkulator dr. hab. Jarosława Flisa.

 

ZOBACZ: Le Pen odmówiła podpisania deklaracji ws. Ukrainy? Fogiel tłumaczy

 

Z tych wyliczeń wynika, że PiS miałby 200 mandatów, KO - 153, a ugrupowanie Polska 2050 Szymona Hołowni - 50. Trzy pozostałe ugrupowania, które przekroczyłyby próg wyborczy z ok. 6-proc. wynikiem: Lewica, PSL i Konfederacja, uzyskałyby od 18 do 21 głosów.

Połowa pytanych chce głosować w wyborach parlamentarnych

Respondenci sondażu United Surveys przeprowadzonego dla "DGP" i RMF FM pytani, na które z ugrupowań oddaliby głos, gdyby wzięli udział w wyborach do Sejmu wskazali na: Zjednoczoną Prawicę (33,2 proc.), Koalicję Obywatelską (26,1 proc.), Polskę 2050 (10,6 proc.), Lewicę (6,2 proc.), PSL (6 proc.), Konfederację (5,8 proc.). Natomiast odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 12,1 proc. ankietowanych.

 

Z sondażu wynika też, że 50 proc. respondentów poszłoby na wybory do Sejmu, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę. Odpowiedzi "decydowanie nie" udzieliło 23,4 proc. badanych, "raczej nie" - 18,1, a "trudno powiedzieć" - 8,5 proc.

 

ZOBACZ: Premier Morawiecki o Tusku: ludzie pamiętają, kto ściskał się z Putinem

 

Jak stwierdza dziennik, "PiS nie ma pewności samodzielnych rządów. Więcej – ma kłopot z utworzeniem rządu koalicyjnego". Do tego potrzebowałby porozumieć się z co najmniej dwiema innymi partiami - dodaje gazeta.

Co wpływa na wyniki PiS-u? Wśród nich "kiepskie nastroje Polaków"

Według dziennika, na notowania PiS wpływają wejście w życie Polskiego Ładu i kiepskie nastroje wśród Polaków wynikające z rosnącej inflacji czy sytuacji epidemicznej. "W Sejmie ustawa o masowym testowaniu pracowników, nazywana przez opozycję lex Kaczyński, spotkała się ze zdecydowaną krytyką opozycji. Mało komu podoba się ona również w szeregach partii rządzącej" - wskazuje dziennik.

 

Sondaż United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM, wykonany 27 stycznia na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

wka / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie