Włochy. 100 euro kary za brak szczepienia przeciwko COVID-19. Nowe wytyczne dla osób powyżej 50 lat

Świat
Włochy. 100 euro kary za brak szczepienia przeciwko COVID-19. Nowe wytyczne dla osób powyżej 50 lat
PAP/EPA/CIRO FUSCO
Kara za brak szczepienia dotyczy 1,8 miliona osób

We wtorek 1 lutego wchodzi w życie we Włoszech obowiązek zaszczepienia się przeciwko COVID-19 dla osób powyżej 50 lat. Każdemu, kto nie zastosuje się do tych przepisów grozi kara w wysokości 100 euro. Wymierzać ją będzie urząd skarbowy.

Na mocy rozporządzenia rządu w przypadku osób powyżej 50 lat, wyleczonych z koronawirusa, szczepienie staje się obowiązkowe po wygaśnięciu ważności przepustki COVID-19, jaką otrzymały na sześć miesięcy po wyzdrowieniu.

 

Kara za brak szczepienia dotyczy 1,8 miliona osób i wymierzona zostanie jednorazowo.

 

ZOBACZ: Badanie: ponad połowa Polaków przeciwko kontroli certyfikatów covidowych w sklepach

 

Włoski urząd skarbowy, czyli Agenzia delle Entrate ustali listę osób podlegających karze na podstawie analizy rejestrów zaszczepionych obywateli, a następnie wyśle wezwanie do jej zapłacenia. Gdy kara w wysokości 100 euro nie będzie opłacona, uruchomiona zostanie procedura jej wyegzekwowania, na przykład z konta bankowego lub z pensji albo emerytury.

 

Grzywnę tę można zaskarżyć przedstawiając w lokalnym oddziale służby zdrowia zaświadczenie o zwolnieniu z obowiązku szczepienia z powodu stanu zdrowia lub wyjaśniając, dlaczego tego się nie zrobiło. Po analizie dokumentacji zapadnie ostateczna decyzja, czy przyczyny te zostaną uznane.

Zapłacenie kary nie daje prawa do przepustki COVID-19

Włoskie media zapowiadając wejście w życie nowych przepisów przypominają zarazem, że zapłacenie kary nie daje w żadnym razie prawa do przepustki COVID-19, która już teraz wymagana jest niemal wszędzie. Od wtorku bez takiego certyfikatu, wystawionego na podstawie szczepienia lub wyzdrowienia nie będzie można wejść do sklepów niespożywczych, na pocztę i do banku.

 

Stosowanie tzw. Super Green Pass zostanie dalej rozszerzone 15 lutego, gdy wejdzie w życie obowiązek jego posiadania w miejscu pracy przez wszystkie osoby, które mają więcej niż 50 lat. Za przystąpienie do pracy bez takiej przepustki kara wynosić będzie od 600 do 1500 euro.

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie