Prezydent USA: wkrótce wyślemy żołnierzy do Europy Wschodniej

Świat
Prezydent USA: wkrótce wyślemy żołnierzy do Europy Wschodniej
PAP/EPA/DAVID MAXWELL
Joe Biden

Joe Biden powiedział w piątek, że "wkrótce" wyśle niewielką liczbę amerykańskich żołnierzy do Europy Wschodniej, w związku z napięciem między Moskwą a Ukrainą.

- Niedługo wyślę amerykańskie wojska do Europy Wschodniej i krajów NATO. Niewiele - powiedział dziennikarzom prezydent USA, wysiadając z samolotu po powrocie z podróży do Pensylwanii.

 

Stany Zjednoczone postawiły już w stan pogotowia 8500 żołnierzy, aby wzmocnić NATO. Joe Biden powtórzył, że nie ma mowy o wysłaniu wojsk amerykańskich na Ukrainę, która nie jest członkiem sojuszu wojskowego.

 

ZOBACZ: Niemcy. Szef wywiadu: Rosja nie zdecydowała jeszcze, czy zaatakuje Ukrainę

 

Wysłanie wojsk do krajów wschodnich ma być dodatkowym środkiem nacisku na rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, który według Amerykanów mógłby zaatakować Ukrainę w lutym.

Biden w Pittsburghu

Prezydent USA Joe Biden odwiedził w piątek Pittsburgh w stanie Pensylwania. Na kilka godzin przed jego przyjazdem w mieście zawalił się most pokryty grubą warstwą śniegu.

Do wypadku doszło około godz. 7 czasu lokalnego (godz. 13 w Polsce) - przekazał serwis Axios. Według miejskich władz ds. bezpieczeństwa publicznego, w okolicy mostu wydziela się "silny zapach gazu"; mieszkańcom zalecono omijanie tego miejsca.

Burmistrz Pittsburgha Ed Gainey ocenił w związku z zawaleniem się mostu, że ustawa o infrastrukturze jest "bardziej potrzebna niż kiedykolwiek". - Dwupartyjna ustawa o infrastrukturze ma kluczowe znaczenie dla południowo-zachodniej Pensylwanii i Pittsburgha. Mamy mosty, którymi musimy się zająć - zaznaczył.

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie