USA. Media: Rozmowa Biden-Zełenski "nie poszła dobrze". Biały Dom dementuje

Świat
USA. Media: Rozmowa Biden-Zełenski "nie poszła dobrze". Biały Dom dementuje
PAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / HANDOUT HANDOUT
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Anonimowy ukraiński urzędnik w rozmowie ze stacją CNN ocenił, że czwartkowa rozmowa telefoniczna prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z prezydentem USA Joe Bidenem "nie poszła dobrze". Biały Dom zakwestionował tę informację - podaje na swoim portalu CNN.

Nieporozumienia miały dotyczyć oceny ryzyka możliwości rosyjskiego ataku. Administracja amerykańska uznała, że informacje o rozbieżnościach to anonimowy fake news.

 

W rozmowie prezydent Biden miał przekazać prezydentowi Ukrainy, że istnieje realne zagrożenie atakiem sił rosyjskich "jeszcze w lutym", gdy panują mrozy. Natomiast w ocenie Zełenskiego zagrożenie atakiem "pozostaje niebezpieczną perspektywą, ale jednak niejednoznaczną perspektywą" i nie ma pewności, czy w ogóle do niego dojdzie.

"Długa i szczera rozmowa"

Emily Horne, rzeczniczka Krajowej Rady Bezpieczeństwa stwierdziła w rozmowie z CNN, że "anonimowe źródła rozpowszechniają nieprawdziwe przecieki".

 

ZOBACZ: USA składa wniosek o zebranie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Ukrainy

 

Biały Dom przekonuje, że rozmowa prezydentów była "długa i szczera". Jej wcześniejsze oceny w mediach zarówno po stronie amerykańskiej, jak i ukraińskiej były pozytywne.

 

"Prezydent Joe Biden potwierdził gotowość Stanów Zjednoczonych - wraz z ich sojusznikami i partnerami - do zdecydowanej reakcji w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę. Podkreślił również zaangażowanie USA w utrzymanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy – napisano w oświadczeniu wydanym po rozmowie prezydentów przez Biały Dom.

USA gotowe udzielić pomocy gospodarczej Ukrainie

Stany Zjednoczone opowiadają się za uregulowaniem napięć w ramach formatu normandzkiego - zaznaczył Biden. Wyraził też nadzieję, że ponowne zobowiązanie się stron 26 stycznia do przestrzegania warunków zawieszenia broni z lipca 2020 r. pomoże zmniejszyć napięcie i przyspieszy realizację porozumień mińskich. W komunikacie Białego Domu podkreślono wagę koordynacji wysiłków dyplomatycznych w zakresie bezpieczeństwa europejskiego. Zasadę "nic o Ukrainie bez Ukrainy" uznano za kluczową.

 

ZOBACZ: Ukraina. Eksperci: możliwe prowokacje i pozostawienie rosyjskich wojsk na Białorusi

 

W trakcie rozmowy Joe Biden podkreślił, że USA są gotowe udzielić pomocy gospodarczej Ukrainie. Amerykański prezydent przypomniał, że w ciągu ostatniego roku USA przekazały temu krajowi ponad pół miliarda dolarów w ramach pomocy rozwojowej i humanitarnej. Ameryka rozważa też dodatkowe wsparcie makroekonomiczne, by wspomóc ukraińską gospodarkę w obliczu presji wynikającej z koncentracji rosyjskich sił przy granicach Ukrainy oraz presji gospodarczej wywieranej przez Kreml. Trwają prace nad przygotowaniem dodatkowych instrumentów ekonomicznych.

Zełenski dziękuje Bidenowi

Prezydent Zełenski napisał na Twitterze: "Odbyłem długą rozmowę telefoniczną z Prezydentem Stanów Zjednoczonych. Omówiliśmy najnowsze wysiłki dyplomatyczne na rzecz deeskalacji i uzgodniliśmy wspólne działania na przyszłość. (…) Podziękowałem prezydentowi Joe Bidenowi za udzielaną obecnie pomoc wojskową. Możliwości wsparcia finansowego dla Ukrainy również były dyskutowane"

 

 

Biały Dom zapewnił, że "mimo wyjazdu członków rodzin amerykańskich pracowników dyplomatycznych z Ukrainy, ambasada USA w Kijowie pozostaje otwarta i prowadzi działalność w pełnym zakresie".

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie