Pogoda na sobotę 29 stycznia. Silny wiatr, deszcz i śnieg

Polska
Pogoda na sobotę 29 stycznia. Silny wiatr, deszcz i śnieg
Pixabay/ zdj. ilustracyjne

W sobotę można spodziewać się opadów deszczu i deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. W całym kraju będzie silny wiatr - powiedziała Ewa Łapińska, synoptyk IMGW. "Uwaga! Dziś i jutro (29/30.01) bardzo silny wiatr. Zostań w domu, jeśli możesz" - ostrzega z kolei w sobotę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w SMS-ach wysłanych do mieszkańców całego kraju.

RCB opublikowało w sobotę alert, w którym ostrzega przed bardzo silnym wiatrem. Jak poinformowało na Twitterze, "SMS z ostrzeżeniem został wysłany do odbiorców na terenie całej Polski". "Uwaga! Dziś i jutro (29/30.01) bardzo silny wiatr. Zostań w domu, jeśli możesz. Zabezpiecz rzeczy, które porwane przez wiatr mogą stanowić zagrożenie. Możliwe przerwy w dostawie prądu" - czytamy we wpisie.

 

Możliwe zawieje i zamiecie śnieżne

Według prognozy przygotowanej przez Ewę Łapińską z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w sobotę w całym kraju będzie wzmagał się silny wiatr, możliwe też będą burze.

 

W sobotę na wschodzie początkowo będzie pogodnie, ale z północnego zachodu w głąb kraju i na wschód stopniowo będzie przemieszczała się strefa opadów. Początkowo będzie to śnieg, śnieg z deszczem a potem deszcz. Miejscami też wystąpią zawieje i zamiecie śnieżne. Wiatr będzie się wzmagał powodując te zawieje. W górach spadnie do 8 cm śniegu.

 

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem

Temperatura na wschodzie kraju wyniesie około zera stopni, w centrum 3 stopnie a na północnym zachodzie nawet 8 stopni Celsjusza. W rejonach podgórskich minus 1.

 

Wiatr będzie wiał z prędkością do 90 km/h nad morzem i do 75 km/h w centrum kraju, a wieczorem będzie się nasilał. W sobotę wieczorem nad morzem możliwe lokalne burze.

 

 

W nocy z soboty na niedzielę będzie wiało bardzo mocno. Porywy nad morzem wyniosą do 130 km/h, w centrum kraju do 110 km/h. Wysoko w Sudetach wiatr może wiać z prędkością do 150 km/h. Wiatr zachodni i północno-zachodni. Na północy i na wschodzie kraju możemy się spodziewać burz.

 

IMGW informuje, że tak silny wiatr, może utrzymać się do niedzieli.

prz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie