Kanada. Premier Trudeau wraz z rodziną ze względów bezpieczeństwa opuścił dom w centrum Ottawy

Świat
Kanada. Premier Trudeau wraz z rodziną ze względów bezpieczeństwa opuścił dom w centrum Ottawy
Flickr.com/Alex Guibord/(CC BY 2.0)

Premier Kanady Justin Trudeau ze względów bezpieczeństwa, z uwagi na sytuację w Ottawie, opuścił wraz z rodziną swój dom Rideau Cottage. Z tego samego powodu nie podano obecnego miejsca pobytu szefa rządu - poinformowała w sobotę agencja Reutera, powołując się na stację CBC.

Rozkład zajęć premiera Justina Trudeau, zwykle zawierający listę miast, w których przebywa, mówi tylko, że znajduje się on w "regionie stołecznym".

 

Premier jest obecnie na pięciodniowej kwarantannie po tym, gdy miał kontakt z jednym ze swych dzieci, które miało dodatni test na obecność koronawirusa.

Do Ottawy przyjechał tzw. konwój wolności

W piątek tzw. konwój wolności, składający się głównie z kierowców ciężarówek, a wymierzony w obostrzenia związane z epidemią COVID-19 i obowiązkowe szczepienia, zablokował stołeczną Ottawę.

 

Licząca 70 kilometrów kawalkada, składająca się z tysięcy ciężarówek i samochodów osobowych, przybyła do stolicy ze wschodu i zachodu Kanady. W sobotę protest przeniósł się na teren wokół kanadyjskiego parlamentu.

 

 

Decyzja o przeniesieniu Trudeau i jego rodziny jest następstwem ataku rezerwisty kanadyjskiej armii w lipcu 2020 roku, który niewielką ciężarówką staranował bramę wjazdową do rezydencji premiera - Rideau Cottage i został zatrzymany w miejscowej szklarni. Miał on przy sobie pięć sztuk broni i zapasowe magazynki. Premiera, z którym chciał rzekomo porozmawiać, nie było w domu.

 

ZOBACZ: Kanada. Śledztwo w sprawie katolickich szkół. Odkryto kolejne potencjalne miejsce pochówku

 

Środek ostrożności w postaci przeniesienia z domu premiera Trudeau zastosowano także z uwagi na to, że protestujący mogą pojawić się przed domami polityków. 

zma / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie