Prof. Marcin Matczak: dostałem telefon z numeru CBA, że mój syn nie żyje. Michałowi nic nie jest

Polska
Prof. Marcin Matczak: dostałem telefon z numeru CBA,  że mój syn nie żyje. Michałowi nic nie jest
Adrian Grycuk - Praca własna/CC BY-SA 3.0 pl
Prof. Marcin Matczak

Prawnik prof. Marcin Matczak otrzymał od osoby podszywającej się pod funkcjonariusza CBA nieprawdziwą informację, że jego syn - raper Michał "Mata" Matczak - nie żyje. "Oczywiście Michałowi nic nie jest" - przekazał prawnik. Z kolei córka mec. Romana Giertycha, który niedawno zeznawał w Senacie w sprawie Pegasusa, dostała wiadomość z groźbami pod adresem jej ojca.

"Dziś około 21:00 dostałem telefon z numeru 800 808 808 (infolinia CBA) z informacją, że mój syn nie żyje. Oczywiście Michałowi nic nie jest. Po krótkim zdenerwowaniu tym telefonem uznałem, że jest on dobrym powodem, by nadal robić to, co dotychczas, tylko bardziej" - poinformował na Twitterze prof. Marcin Matczak.

Groźby pod adresem mec. Giertycha i Wojtunika

Jak poinformował w czwartek mec. Jacek Dubois, telefon z groźbą śmierci otrzymała również córka mec. Romana Giertycha.

 

ZOBACZ: 20 tysięcy złotych nagrody od Pawła Wojtunika. Szuka sprawców włamania na jego telefon

 

"Ktoś podszywając się pod numer naszej kancelarii zadzwonił do córki mojego przyjaciela R. Giertych, grożąc mu śmiercią, jeśli nie poniecha sprawy Pegasusa. Jutro złożymy w tej sprawie zawiadomienie. Przykro mi Marysiu, że musisz z tym się mierzyć" - napisał mec. Dubois.

 

 

Do sprawy natychmiast odniósł się sam Roman Giertych. "Posłuchajcie s…syny. Minie może jeszcze trochę czasu, ale znajdziemy was. I nie pomoże wam to, że wykonywaliście rozkazy. Obiecuję wam, że gdy was dopadnę (a stanie się to niechybnie) to nie ujrzycie słońca bez krat przez dekady. A nas i tak nie zastraszycie". - napisał na Twitterze mecenas.

 

Atak na telefon córki Wojtunika


W ostatnich dniach doszło też do podobnego ataku na telefon córki Pawła Wojtunika. Wówczas ktoś z jego numeru zadzwonił do niej i powiedział: "Twój tata nie żyje".

 

"Nie wiem kim jesteście kanalie, ani dlaczego to robicie moim dzieciom, ale podszycie się pod mój numer i zadzwonienie wczoraj w nocy do mojej córki z informacją 'Twój tata nie żyje, nie oddycha, dzwonię z jego telefonu' przekracza wszelkie normy i granice..." - napisał wtedy Wojtunik.

Cieszyński zapowiada walkę ze spoofingiem

Sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński poinformował w połowie stycznia o przygotowaniach do prawnego i technologicznego zwalczania m.in. spoofingu oraz phishingu. - Pracujemy z rynkiem telekomunikacyjnym nad tym, aby wprowadzić rozwiązania, które pozwolą jednoznacznie zidentyfikować, że dane połączenie pochodzi z zaufanego źródła - powiedział.


Spoofing to podszywania się pod dowolny numer lub nazwę kontaktu. Przy takim cyberataku, odbiorca widzi na swoim telefonie informację o dzwoniącym (lub piszącym SMS), a w rzeczywistości dzwoni (lub pisze SMS) np. cyberprzestępca.

 

Cieszyński wyjaśniał, że walka ze spoofingiem w Polsce zmierza do tego, aby odbiorca został uprzedzony o ataku, czyli aby otrzymał informację, że połączenie (bądź SMS) pochodzi nie z tego numeru, który mu się wyświetla na telefonie.

zma/luq/ / PAP/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie