Müller: Łukasz Szumowski rezygnuje z mandatu poselskiego. Skupi się na pracy lekarza i naukowca

Polska
Müller: Łukasz Szumowski rezygnuje z mandatu poselskiego. Skupi się na pracy lekarza i naukowca
Polsat News
W piątek resort zdrowia poinformował, że prof. Łukasz Szumowski obejmie stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii

- Prof. Łukasz Szumowski złożył rezygnację z wykonywania mandatu poselskiego i poinformował, że zamierza skupić się na działalności leczniczej i naukowej - poinformował w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

Łukasz Szumowski w latach 2016-2018 był wiceministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego w rządzie Premier Beaty Szydło oraz ministrem zdrowia (2018-2020) w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego.

 

- W tym czasie, działał na rzecz m.in. wzrostu nakładów na ochronę zdrowia, poprawy opieki onkologicznej, kardiologicznej i psychiatrycznej, polepszenia warunków kształcenia i pracy kadr medycznych oraz cyfryzacji systemu ochrony zdrowia. Musiał także stawić czoła wyzwaniu, jakim był wybuch globalnej epidemii COVID-19, na początku roku 2020 - podkreślił Müller.

Szumowski dyrektorem Instytutu Kardiologii

W piątek resort zdrowia poinformował, że prof. Łukasz Szumowski obejmie stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii. Były minister zdrowia zastąpi na tym stanowisku prof. Tomasza Hryniewieckiego, który został pełnomocnika Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia.

 

- Nie da się kierować instytutem, pracować z pacjentami i być realnie posłem. Ustawa też tego zabrania - powiedział Szumowski w rozmowie z Interią. 

 

Były minister zdrowia jest związany z Instytutem Kardiologii od 20 lat i kieruje Centrum Zaburzeń Rytmu Serca.

 

Łukasz Szumowski był posłem z Płocka. Na jego miejsce do Sejmu wejdzie Rafał Romanowski, obecnie podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

nb/dk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie