"Die Welt": Staliśmy się kiepskim żartem, witamy w Niemieckiej Republice Federalnej Klaunów

Świat
"Die Welt": Staliśmy się kiepskim żartem, witamy w Niemieckiej Republice Federalnej Klaunów
PAP/EPA/TOBIAS SCHWARZ / POOL
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz

"My, Niemcy, staliśmy się kiepskim żartem" - pisze redaktor naczelny gazety "Die Welt" Ulf Poschardt w tekście zatytułowanym "Witamy w Niemieckiej Republice Federalnej Klaunów" (Willkommen in der Bundesclownsrepublik Deutschland). Według niego globalne rozczarowanie nowym rządem i jego polityką zagraniczną odsuwa kraj od Zachodu.

"Czy to kryzys ukraiński, transformacja energetyczna, czy też polityka w pandemii: rząd koalicji SPD, Zielonych i FDP nie przepuszcza żadnej okazji, by sprowadzić Niemcy na groteskową Sonderwege (specjalną drogę - red.) - zauważa w komentarzu Poschardt. "Azymutami są: moralna arogancja, tchórzostwo i wygodnictwo".

 

ZOBACZ: Szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba: nastała chwila prawdy w stosunkach z Niemcami

 

"Witamy Niemieckiej Republice Federalnej Klaunów. Oferta 5000 hełmów dla Ukrainy, zagrożonej przez agresywnego autokratę, może stać się stałą frazą na przyszłych szczytach NATO i G7, jeśli chodzi o poczucie odpowiedzialności Niemców. Staliśmy się żartem, złym, okrutnym. Mieszanką Gunthera (z serialu 'Przyjaciele') i Utera Zoerkera, niemieckiego studenta w skórzanych spodniach z 'The Simpsons'".

"Globalne rozczarowanie nowym rządem"

"Niestety, niemiecki dziwak powrócił" - uważa autor. "Globalne rozczarowanie nowym rządem i jego polityką zagraniczną odsuwa kraj od Zachodu. Kiedy w rosyjskim kanale propagandowym Russia Today sławi się niemieckiego admirała za zdradę idei wolności liberalnego Zachodu, wiadomo, dokąd doszliśmy" - podkreśla Poschardt.

 

Zdaniem naczelnego "Welt" "aktualizuje się nieufność wobec Niemców, która poza oficjalną retoryką tak zasadniczo nie wygasła w Londynie, Paryżu czy Kopenhadze. (...) Nasza moralna pycha jest tylko po to, by zamaskować nasze tchórzostwo i wygodnictwo".

 

ZOBACZ: Mer Kijowa: Niemcy zdradzają swoich przyjaciół w dramatycznej sytuacji

 

"Pacyfizm narodowy jest pretekstem do maskowania naszych lęków. Największą koalicją w tym kraju jest koalicja Putina i Rosji. Gdzie krytykuje się Putina co najwyżej od czasu do czasu ze względów strategicznych".

 

"Niemcy, 'wciąż drewniany pedantyczny lud / wciąż kąt prosty / w każdym ruchu i w twarzy / zastygła pycha', pisał Heinrich Heine w 1844 roku. Tak było przed nazistowskim barbarzyństwem - i tak pozostało" - pisze redaktor naczelny dziennika 'Welt".

dk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie